Cameron je presvedčený, že požiadavke na zmeny v EÚ sa dá vyhovieť

Na snímke britský premiér David Cameron. Foto: TASR/AP

Mníchov/Wildbad Kreuth 7. januára (TASR) - Britský premiér David Cameron dnes povedal, že rokovania o reforme Európskej únie sa vyvíjajú dobre a on verí, že záležitosti týkajúce sa konkurencieschopnosti a migrácie možno s úspechom vyriešiť.

"Veríme, že všetky tieto záležitosti možno vyriešiť. Rokovania sa vyvíjajú dobre. Sú zložité, sú tvrdé. Sú to ťažké záležitosti," informoval novinárov v stredu večer po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v bavorskom Wildbad Kreuthe. Citovala ho agentúra Reuters.

"Ale dôverujem dobrej vôli - a dobrá vôľa je na všetkých stranách -, že dokážeme doviesť tieto rokovania k záveru a potom usporiadať referendum," dodal.

Prieskum verejnej mienky, ktorý vo štvrtok zverejnila renomovaná britská spoločnosť ORB, špecializujúca sa na prieskumy, ukázal, že väčšina už rozhodnutých Britov by hlasovala za odchod z Európskej únie. Podľa tohto výsledku je Británia najviac euroskeptickou krajinou z celého 28-členného eurobloku, dodal Reuters.

Podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA pricestoval Cameron do bavorského letoviska Wildbad Kreuth v stredu na stranícku konferenciu Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU), sesterskej organizácie Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka.

Vo výzve adresovanej nemeckým voličom, ktorú dnes zverejnili noviny Bild, Cameron uviedol, že zostať v Európskej únii by Británii pomohlo obmedzenie sociálnych dávok pre migrantov i obmedzenie právomocí Bruselu. Argumentoval, že "Nemecko môže pomôcť" Británii presadiť zmeny, ktoré by presvedčili Britov, aby v plánovanom referende hlasovali za zotrvanie v EÚ.

Nemecká podpora pre britské reformné návrhy je považovaná za rozhodujúcu pre Camerona, aby dosiahol dohodu, skôr než budú Briti hlasovať v referende o zotrvaní v EÚ. Británia navrhuje Bruselu, aby vrátil právomoci národným parlamentom, zredukoval nadmernú administratívu a obchodné reštrikcie a obmedzil benefity pre migrantov počas prvých štyroch rokov ich pobytu.

Šéf CSU Hors Seehofer, ktorý vytrvalo požaduje sprísnenie kontroly imigrácie - čím sa dostáva do konfliktu s Merkelovou -, povedal, že Cameronov postoj ohľadne dávok pre migrantov sa absolútne zhoduje s názorom jeho strany.

Rokovania britského premiéra v Nemecku dnes budú pokračovať. Ešte dnes však odcestuje do Budapešti, kde s pravicovým konzervatívnym premiérom Viktorom Orbánom plánuje rokovať o reforme EÚ i ďalších témach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.