Americký spisovateľ Jack London by oslávil dnes 140. narodeniny

12. januára 1876 sa narodil v San Franciscu americký spisovateľ a dobrodruh Jack London vlastným menom John Griffith Chaney. Autor dobrodružných románov ako napríklad Volanie divočiny, Biely tesák, Morský vlk, ale aj románov iného žánru ako Majster alkohol či Tulák po hviezdach. Foto: TASR/AP

San Francisco/Bratislava 11. januára (TASR) - Americký spisovateľ Jack London sa preslávil ako autor dobrodružných románov Volanie divočiny, Biely tesák, Morský vlk, ale aj románov iného žánru ako Majster alkohol, či Tulák po hviezdach. Od jeho narodenia uplynie v utorok 12. januára 140 rokov.

Diela Jacka Londona sa stali aj inšpiráciou pre filmovú tvorbu. V roku 1972 svetoznámy americký filmový režisér Ken Annakin nakrútil film podľa predlohy jeho dobrodružného románu Volanie divočiny.

Jack London, vlastným menom John Griffith Chaney, sa narodil 12. januára 1876 v americkom San Franciscu. Jeho otec bol potulný intelektuál - astrológ Chaney, matka Flory Wellmanová sa s ním rozišla a vzala si kupca farmára. Jack London, chudobný chlapec trel od narodenia neuveriteľnú biedu a od trinástich rokov na úkor vzdelávania živil celú rodinu podradnými prácami. Patrili k nim zamestnania od kuriča v elektrárni po pracovníka práčovne, piráta, ktorý mal aj vlastnú loď, kým mu ju nepotopili, námorníka, cez policajta, tuláka až k zlatokopovi.

Publikovať začal Jack London v novinách, čoskoro sa stal známym a bohatým, zrejme najlepšie plateným vo svojej dobe. Kúpil si jachtu a vydal sa na cestu okolo sveta. Ako spisovateľ bol mimoriadne aktívny, napísal viac ako 50 kníh. Jeho knihy boli veľmi obľúbené, pretože London písal realisticky, čerpal námety z vlastného života. Žil na svojom ranči v americkej Kalifornii.

Tu svetová legenda zomrela 22. novembra 1916 v Glen Ellen vo veku 40 rokov na predávkovanie narkotikami.

Ostalo po ňom množstvo úžasnej literatúry. Spracoval životné príbehy individualít bojujúcich o svoju existenciu. Vyjadroval názor, že život človeka má zmysel len vtedy, ak musí bojovať o určitý cieľ. Často je hlavnou postavou v jeho dielach zviera, hlavne pes. Väčšina postáv má autobiografické črty. Svoj cieľ dosahujú často nadľudským vynaložením fyzických a psychických síl. Základným konfliktom v jeho dielach je vzťah jednotlivca s prírodou a spoločnosťou.

Jack London napísal autobiografický román Martin Eden. Román Tulák po hviezdach patril k najmenej pochopeným dielam za jeho života, považovali ho za strašidelný, primitívny kriminálny príbeh, hoci sám autor si práve toto dielo veľmi vážil. Po jeho smrti sa však román stal kultovým dielom.

Spisovateľ más - symbol dobrodružstva, čestnosti, úprimnosti a nezlomnej vôle Jack London zostal navždy v srdciach jeho verných čitateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.