I. ŠVEJNA: Valorizáciu dôchodkov na Slovensku je potrebné zmeniť

Na archívnej snímke Ivan Švejna Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 13. januára (TASR) - Valorizáciu dôchodkov na Slovensku bude potrebné zmeniť. Presvedčená je o tom strana Most-Híd.

Jej podpredseda Ivan Švejna upozornil, že počas vlády strany Smer-SD je valorizácia dôchodkov nízka. Vyčíslil, že v roku 2013 sa starobné dôchodky zvyšovali o 11,2 eura, v roku 2014 o 8,8 eura, v roku 2015 o 5 eur a v tomto roku valorizácia predstavuje 1,9 eura. Je presvedčený, že pokiaľ sa nezmení valorizačný mechanizmus, tak je vysoko pravdepodobné, že v nasledujúcom roku nebude valorizácia predstavovať ani celé euro, ale bude už len v centoch. "Toto je neprípustné a tento spôsob valorizácie teba zmeniť. Určite je pravdou to, že zásadná čiastka má vychádzať z dôchodcovskej inflácie, ale aby v žiadnom prípade reálne príjmy dôchodcov neklesli," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Švejna.

Zároveň doplnil, že vláda dala na valorizáciu dôchodkov 28 miliónov eur, pričom Sociálna poisťovňa (SP) má vyšší výber ako plánovala o 140 miliónov eur. "Myslím si, že je z čoho pridať na valorizácii dôchodcom," podotkol Švejna s tým, že pokiaľ rastie hrubý domáci produkt a SP sa darí vybrať viac peňazí, lebo sa zvyšuje zamestnanosť, tak by malo byť povinnosťou podeliť sa s týmito výsledkami aj s dôchodcami.

"Pre stranu Most-Híd je dôchodkový systém veľmi dôležitý, pri akomkoľvek rokovaní a pri akejkoľvek vláde. Pre nás to bude zásadná podmienka zvýšiť s okamžitou platnosťou valorizáciu nielen starobných, ale aj invalidných a sirotských dôchodkov," dodal Švejna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.