Krištáľové krídlo za celoživotné dielo dostanú A. Bátorová a J. Ráž

Jozef Ráž, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 19. januára (TASR) – O laureátoch prestížneho ocenenia slovenských osobností cenou Krištáľové krídlo za rok 2015 je rozhodnuté. Zatiaľ sú známi laureáti iba v kategórii za celoživotné dielo, ktorými sú Angelika Bátorová a Jozef Ráž.

Ďalšie nominácie na túto cenu v desiatich umeleckých a odborných kategóriách sú zatiaľ v trezore. Ich mená sa dozvieme na slávnostnom 19. galavečere tohto podujatia, v nedeľu 24. januára v Slovenskom národnom divadle.

"V tomto roku sme dostali rekordný počet 31 návrhov na mimoriadnu cenu za celoživotné dielo a dobre zdôvodnených, väčšinou od odbornej verejnosti, čo nás veľmi teší. Veľká porota ich zhodnotila a nakoniec rozhodla, že laureátmi sa stanú Angelika Bátorová z oblasti vedy v rámci výskumu krvi a hudobník Jozef Ráž," na pondelkovej (18.1.) tlačovej konferencii to uviedol predseda poroty Gabriel Csollár.

Angelika Bátorová zriadila Národný register osôb s vrodeným krvácavým ochorením v SR. Založila najvyššie pracovisko na liečbu týchto ochorení - Národné hemofilické centrum, ktoré získalo certifikát Európskeho hemofilického centra komplexnej starostlivosti. Zastupuje SR vo významných inštitúciách v zahraničí. Je účastníčkou v mnohých medzinárodných výskumných projektoch v oblasti hemofílie a zriedkavých krvácavých ochorení, tiež autorkou množstva publikácií, odborných textov a učebníc.

Legendárnu skupinu Elán založili (1968) spolužiaci Jozef Ráž a Vašo Patejdl s ďalšími hudobníkmi. Ústrednou postavou a frontmanom skupiny je Jozef Ráž, ktorý je autorom významnej časti piesní, spevákom, basgitaristom a predovšetkým jej ikonou. Rážove hity sa stali evergreenmi, doslova zľudoveli a patria do zlatého fondu slovenskej populárnej hudby. Značka Elán patrí medzi tie, ktoré dokážu vypredať, nielen doma a v Čechách najväčšie koncertné pódiá, ale aj slávnu newyorskú Carnegie Hall.

Kým veľká porota má desať členov, odborné poroty sú štvor až šesťčlenné a navrhujú veľkej porote troch nominantov na udelenie ceny vo svojej kategórii.

"Ich nominácie na udelenie Krištáľového krídla musia obhájiť podľa štatútu, zdôvodnia prečo ich porota vybrala. My ich prijmeme alebo nie, v tomto roku sme prijali všetky nominácie. Predsedovia porôt mi odovzdajú hodnotenia a hlasovanie v obálke, ja to uzavriem v trezore a v deň konania galavečera, sa hodinu predtým, otvoria obálky. Potom vyhlásime kto je laureát v tej ktorej kategórii," pre TASR zdôvodnil utajovaný postup Csollár.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie slovenským osobnostiam, ktoré dosiahli v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života mimoriadnej odbornosti a úspechu. Jeho hlavnou myšlienkou je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu. Krištáľové krídlo sa od roku 1997 stalo rešpektovaným ocenením, ktoré odráža najvyššiu odbornosť laureáta. V súčasnosti sa udeľuje v kategóriách filantropia, hospodárstvo, publicistika a literatúra, divadlo a audiovizuálne umenie, výtvarné umenie, rock pop jazz, hudba, šport, medicína a veda. Udeľuje sa i mimoriadna cena za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí či iný významný počin.

Organizátorom ocenenia je spoločnosť Krištáľové krídlo, s.r.o., ktorá založila rovnomennú nadáciu. Jej účelom je ochrana zdravia, rozvoj a ochrana duchovných a kultúrnych hodnôt i humanitných cieľov, pomoc pre jednotlivca alebo skupiny osôb v sociálnej núdzi, v ohrození života alebo zdravia, pri postihnutí živelnou pohromou alebo v inej tiesnivej životnej situácii. Tiež ochrana práv detí a mládeže, podpora ich osobnostného rozvoja, vzdelania a ich zaradenia do spoločnosti či organizácia kultúrnych, športových, charitatívnych a iných podujatí za účelom upevňovania zdravia, zvyšovania telesnej a duševnej zdatnosti a kvalitného využitia voľného času.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.