CELÝ PRÍBEH: Islamský štát potvrdil smrť Džihádistu Johna

Na nedatovanej videosnímke maskovaný zabijak z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Britské médiá 27. februára 2015 prvýkrát odhalili tvár maskovaného zabijaka z extrémistickej skupiny IS, známeho pod prezývkou Džihádista John. Foto: TASR/AP

Dubaj 20. januára (TASR) - Časopis Dábik blízky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) včera potvrdil smrť takzvaného Džihádistu Johna, známeho z videí zachytávajúcich brutálne vraždy rukojemníkov. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na organizáciu SITE monitorujúcu aktivity militantov.

Americkí predstavitelia 12. novembra 2015 informovali, že Džihádista John s veľkou pravdepodobnosťou zahynul pri útoku amerického bezpilotného lietadla v sýrskom meste Rakka. Islamský štát však jeho smrť vtedy nepotvrdil.

Mohammed Emwazi

Maskovaný militant extrémistickej skupiny Islamský štát (IS), známy pod prezývkou Džihádista John, bol v skutočnosti Mohammed Emwazi, britský občan zo západného Londýna. Džihádista John, hovoriaci angličtinou s britským prízvukom, sa objavil na viacerých propagandistických videách IS, zachytávajúcich brutálne vraždy západných rukojemníkov.

Pôvod

Podľa denníka Washington Post Mohammed Emwazi pochádzal z dobre situovanej rodiny žijúcej v západnej časti Londýna. Po získaní vysokoškolského titulu v odbore počítačového programovania odcestoval okolo v roku 2012 do Sýrie, kde neskôr vstúpil do organizácie IS, uviedla agentúra Reuters.

Detstvo

Denník Daily Mail zverejnil 27. februára 2015 fotografiu školáka a označil ho ako Džihádistu Johna, ktorý sa stal desivým symbolom brutality Islamského štátu a jedným z najhľadanejších ľudí na svete. Emwazi, v popredí fotografie, sedí s prekríženými nohami na tráve.

Džihádista John na školskej fotografii Foto: Daily Mail Online

Snímka zachytáva žiakov základnej školy Svätej Márie Magdalény, ktorá patrí anglikánskej cirkvi a nachádza sa v obytnej štvrti západného Londýna Maida Vale. Emwazi vyzerá ako každý iný britský školák. Noviny uviedli, že Emwazi, syn taxikára pôvodom z Kuvajtu, sa v chlapčenských rokoch zaujímal skôr o futbal než o islam.

Maskovanie

Na videách Islamského štátu sa ukazoval militant v čiernom oblečení, ktorý sa hrozivo oháňal nožom a rozprával s anglickým prízvukom. Čierna kukla mu zakaždým skoro úplne zahaľovala tvár okrem očí.

Popravy

Po prvý raz Emwazi vystupoval vo videu z vlaňajšieho augusta, keď zrejme zabil amerického novinára Jamesa Foleyho. Neskôr sa objavil ešte na minimálne štyroch ďalších podobných záznamoch.

Odhalenie

Podľa BBC totožnosť Džihádistu Johna odhalili britské alebo americké tajné služby, avšak nie je jasné kedy. Britská kontrarozviedka MI5 sa však o Emwaziho ako o osobu podozrivú z extrémizmu zaujímala minimálne od roku 2011. V minulosti napríklad udržiaval kontakty s mužom, ktorý bol súčasťou siete podporujúcej islamistickú skupinu aš-Šabáb.

Hanba rodiny

Džihádista John sa v marci ospravedlnil svojej rodine za hanbu, ktorú im spôsobil po tom, ako médiá identifikovali jeho totožnosť brutálneho vraha v službách tzv. Islamského štátu. Vyštudovaný počítačový programátor, tlmočil svoj odkaz zo Sýrie prostredníctvom tretej strany. Tvrdí v ňom, že ho mrzia "ťažkosti, ktoré odhalenie jeho identity prinieslo jeho rodičom a súrodencom" žijúcim v západnom Londýne. Tí sú odvtedy nútení ukrývať sa.

Vypočítavosť

Odborníci predpokladajú, že Džihádista John ospravedlnenie učinil zo zištných osobných dôvodov, keďže moslimovia, ktorí potupia svojich rodičov, skončia podľa učenia Koránu v pekle.

Bez výčitiek

Emwazi nevyjadril nijaké výčitky ohľadom barbarských dekapitácií západných a japonských zajatcov, ktorých sa dopustil v mene IS na videozáznamoch zverejňovaných od vlaňajšieho leta na internete. Emwaziho otec Jasem ho nazval "teroristom" a "psom", hoci sa neskôr od toho dištancoval.

Obete

Mohammed Emwazi stojí za zabitím amerických novinárov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa, britského dobrovoľníka Alana Henninga, britského humanitárneho pracovníka Davida Hainesa, amerického humanitárneho pracovníka Petra Kassiga, dvojice Japoncov Harunu Jukavu a Kendžiho Gota, a niekoľkých sýrskych vojakov.

Na nedatovanej snímke z videa zverejneného 19. augusta 2014 militantami z organizácie Islamský štát (IS) americký novinár James Foley. Foto: TASR/AP

John a Diane Foleyovci, rodičia zavraždeného novinára Jamesa Foleya. Foto: TASR/AP

Na snímke z videa, ktoré zverejnili ozbrojenci Islamského štátu 19. augusta 2014, je americký novinár Steven Sotloff. Foto: TASR/AP

Na snímke z videa je David Haines tesne pred popravou Foto: TASR

Na nedatovanej snímke Peter Kassig. Foto: TASR/AP

Peter Kassig tesne pred popravou Foto: youtube

Japonský rukojemník Kendži Goto v rukách džihádistu Johna Foto: TASR/AP

Matka rukojemníka Kendžiho Gota Foto: TASR/AP

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.