Zahraniční Slováci chcú od politikov podporu aj voľby cez internet

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Bratislava 20. januára (TASR) - Zahraniční Slováci chcú, aby sa o nich politici zaujímali nielen pred voľbami, ale aj po nich. V novom volebnom období by privítali vyššiu finančnú podporu, zriadenie Centra slovenského zahraničia v Bratislave, obnovu Komisie pre Slovákov žijúcich v zahraničí pri Zahraničnom výbore Národnej rady SR so zastúpením krajanov, a tiež aby sa dalo voliť buď cez internet, alebo na zastupiteľských úradoch. Vyplýva to z dnešného vyhlásenia predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) Vladimíra Skalského.

"V novom období chce združenie predovšetkým navýšenie objemu grantových prostriedkov prinajmenšom na úroveň, ku ktorej sa vláda už v minulosti svojím uznesením zaviazala a ktorý sa i skutočne pred krízou rozdeľoval – išlo o zhruba 1,3 milióna eur," uviedol s tým, že aj táto suma je nižšia než podpora, ktorú svojim občanom dáva Maďarsko či Poľsko.

"Rozhodne nezodpovedá tomu, že v zahraničí žijú dva milióny Slovákov, ktorí pre Slovensko vytvárajú hodnoty," povedal Skalský. Dnes je podľa neho na granty vyčlenená polovičná suma a aj tá každoročne klesá zhruba o stotisíc eur.

SZSZ volá aj po zriadení Centra slovenského zahraničia v Bratislave, ktoré pripravuje. Má prezentovať históriu slovenského vysťahovalectva a komunít v zahraničí, ale aj trvalo prezentovať súčasnú kultúru krajanov v hlavnom meste Slovenska. Združenie chce tiež obnoviť Komisiu pre Slovákov žijúcich v zahraničí pri Zahraničnom výbore NR SR so zastúpením krajanov. "Aby sa prehĺbil dialóg so slovenskou politickou scénou," vysvetlil Skalský.

Jednou z dôležitých požiadaviek je aj väčší komfort volieb zo zahraničia. Dnes sa dá voliť poštou, čo je pomerne komplikované. Zahraniční Slováci by prijali voľby cez internet alebo aspoň možnosť voliť na zastupiteľských úradoch. Poukazujú, že napríklad v Českej republike to tak funguje.

Celkovú účasť Slovákov zo zahraničia na marcových parlamentných voľbách (5.3.) odhaduje Skalský na 40.000-50.000. Z toho približne 15.000 poštou, zvyšok podľa neho na voľby pricestuje. Voličov v zahraničí je pritom podľa SZSZ 200.000 až 300.000.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.