Písanie rukou naďalej pretrváva aj v časoch IT technológií

Ilustračné foto Foto: TASR

Washington/Minsk 21. januára (TASR - Každý rok si v Spojených štátoch amerických (USA) 23. januára pripomínajú národný Deň písania rukou (National Handwriting Day). Za jeho založením stojí Asociácia výrobcov písacích potrieb (The Writing Instrument Manufacturers Association, WIMA). V USA tento deň zaviedli v roku 1977, postupom času sa k nemu začali pripájať aj ďalšie štáty sveta.

V roku 2016 napríklad Bieloruská pošta (Belpočta) pripravila na 22. januára pri príležitosti Dňa písania rukou vo vybraných poštách v krajine stretnutia svojich pracovníkov s verejnosťou. Cieľom je vysvetliť užívateľom poštových služieb, ako správne vyplniť tlačivá aj zásielky a aký to má význam na ich triedenie s využitím najmodernejšej techniky, informovala bieloruská tlačová agentúra BELTA i Bieloruská pošta na svojej webovej stránke.

V Deň písania rukou sa zároveň spomína dátum narodenia amerického kupca, štátnika a politika Johna Hancocka (23. januára 1737 - 8. októbra 1793). Hancock bol prvý, kto podpísal americkú Deklaráciu o nezávislosti (Declaration of Independence).

Viaceré internetové zdroje zdôrazňujú, že každý človek sa vyznačuje jedinečným rukopisom, preto je napríklad možné identifikovať človeka aj pomocou jeho písma. Naopak, zhoršenie písma sa pokladá za jeden z príznakov napovedajúcich o zhoršení zdravotného stavu jedinca. Rukou napísaný pozdrav, list, pohľadnica má osobnejší charakter v porovnaní s textom napísaným na klávesnici počítača či vo forme krátkej textovej správy (SMS).

WIMA v súvislosti s Dňom písania rukou na svojej webovej stránke konštatuje, že na písanie rukou sú potrebné kvalitné písacie potreby. Aj v súčasnosti, keď sa na písanie viac používajú počítače, notebooky, tablety či smartfóny s využitím reálnej či virtuálnej klávesnice. Výkonný riaditeľ WIMA David H. Baker v spojitosti s Dňom písania rukou na stránke spoločnosti uviedol: "Napriek tomu, že počítače a elektronická pošta zohrávajú významnú úlohu v našom živote, nikdy nenahradia úprimnosť a individualitu vyjadrenú rukou napísaným slovom."

Podľa najnovších výskumov sa človek tým, že prestáva písať rukou, ochudobňuje. Navyše to má vplyv na jeho pamäť a spôsob vyjadrovania. Vedci v niekoľkých štúdiách zistili, že písanie rukou posilňuje proces učenia. Okrem toho, písaním rukou sa rozvíja jemná motorika a človek si zároveň cvičí koordináciu ruky a oka. Pri tejto činnosti sa aktivuje približne 500 svalov, pracuje zápästie, ruka i rameno.

Pod krásu písma sa popri individuálnych daností podpisuje aj profesia. Najhorší, či najnečitateľnejší rukopis mávajú údajne lekári.

Hľadaním vzťahov medzi osobnosťou a jej psychosomatickými vlastnosťami a rukopisom sa zaoberá grafológia. Rozborom písma sa dá diagnostikovať osobnosť a ďalšie psychické funkcie a procesy. Ako uviedla Slovenská grafologická spoločnosť na svojej webovej stránke, grafológiu môžeme zaradiť a pojať do disciplín aplikovanej psychológie, presnejšie do psychologickej diagnostiky.

Od grafológie treba striktne odlíšiť písmoznalectvo, zdôraznila Slovenská grafologická spoločnosť, ktoré sa zaoberá identifikáciou písma zo súdnoznaleckého a kriminalistického pohľadu.

Prakticky celý svet sa už dozvedel, že ministerstvo školstva vo Fínsku plánuje od roku 2016 zmeny. V rámci nového vzdelávacieho systému má v pláne od tohto roku v školách uprednostniť písanie na počítači pred rukopisom. Na zaujímavosť upozornil ITProPortal.com s odvolaním sa na fínske noviny Savon Sanomat. Podľa informácií fínske ministerstvo dokonca plánuje písanie rukou úplne vyškrtnúť z osnov povinných predmetov na prvom stupni základných škôl.

Tí, čo venujú pozornosť svetu IT technológií, zaregistrovali informáciu, že istý výrobca IT zariadení uviedol novú softvérovú aplikáciu, s ktorou je písanie rukou na vybraných zariadeniach s podporou písania dotykovým perom ešte lepšie. Aplikácia WRITEit transformuje písanie perom na užitočné a praktické riešenie na zadávanie údajov. Na rozdiel od písania rukou na mnohých dnešných zariadeniach s aplikáciou WRITEit môžu používatelia priamo písať do prakticky akéhokoľvek textového poľa, ktoré prijíma strojové písmo, dokonca aj vtedy, ak toto pole je v aplikácii bez natívnej podpory dotykového pera.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.