Organizácia islamskej spolupráce kritizuje Teherán

Iránska vlajka, ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Džidda 22. januára (TASR) - Organizácia islamskej spolupráce (OIC) podporila v noci nadnes Saudskú Arábiu v jej niekoľko týždňov trvajúcom spore s Iránom. Teherán organizácia zároveň obvinila z podpory terorizmus a zasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín, píše agentúra Reuters.

Delegáti členských krajín OIC, ktorej sídlom je saudskoarabské mesto Džidda, sa zišli vo štvrtok na mimoriadnej schôdzke zvolanej Rijádom v dôsledku útoku na saudskoarabské veľvyslanectvo a konzulát.

Tieto útoky sa odohrali 2. januára a boli reakciou na popravu šiitského duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii. Poprava rozhnevala šiitov v celom arabskom svete, ale reakcie v Iráne boli mimoriadne búrlivé a viedli k prehĺbeniu politických a náboženských rozporov medzi konzervatívnym kráľovstvom a islamskou republikou.

OIC v záverečnom vyhlásení odsúdila útoky na saudskoarabské diplomatické misie v Iráne a kritizovala vyhlásenia Iránu ohľadom vykonania rozhodnutí súdu vynesených v prípadoch páchateľov teroristických činov v Saudskej Arábii.

OIC odsúdila aj zasahovanie Iránu do vnútorných záležitostí krajín regiónu i iných štátov vrátane členov OIC, ako sú Sýria, Bahrajn, Jemen a Somálsko. Irán sa stal terčom kritiky zo strany OIC aj za pokračovanie v podpore terorizmu.

Rijád v dôsledku útoku na svoje zastupiteľstvá v Iráne prerušil s Iránom diplomatické vzťahy. Ostatné krajiny Perzského zálivu tiež prijali rozličné opatrenia, ktorými obmedzili svoje vzťahy s Iránom.

Podľa analytikov by súčasný konflikt medzi Saudskou Arábiou a Iránom by mohol ohroziť šance na úspech mierových rokovaní v Jemene a Sýrii, keďže Rijád a Teherán v týchto konfliktoch podporujú strany bojujúce proti sebe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.