Niektoré školy zostali zatvorené, inde vyučujú v obmedzenom režime

Na snímke základná škola na Limbovej ulici v Žiline, ktorá je počas štrajku v obmedzenom režime Foto: TASR - Erika Ďurčová

Žilina 26. januára (TASR) – Tri základné školy (ZŠ) sú dnes v Žiline zatvorené v súvislosti so štrajkom učiteľov - Cirkevná základná škola (CZŠ) s materskou školou (MŠ) Dobrého pastiera, CZŠ Romualda Zaymusa a ZŠ s MŠ Žilina – Závodie. V ZŠ Limbová vyučujú iba žiakov prvého a druhého ročníka.

Riaditeľ ZŠ s MŠ Žilina – Závodie Ján Majsniar na internetovej stránke školy informoval, že pre rodičov, ktorí dnes nemajú zabezpečenú opateru pre deti, budú v prevádzke materská škola a školský klub aj so stravovaním. Ostatné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina fungujú podľa hovorcu mesta Pavla Čorbu v bežnom režime. "Ak je treba, k dispozícii je Centrum voľného času (CVČ) na Kuzmányho ulici, ktoré zabezpečilo alternatívny program počas školského vyučovania," doplnil Čorba.

V Martine sa podľa hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej z deviatich škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta do štrajku momentálne zapojilo päť škôl a štrajkuje aj jedna základná umelecká škola (ZUŠ). "V ZŠ Ul. J. Kronera aj počas štrajku poskytujú deťom stravu v školskej jedálni a v ZŠ Ul. A. Stodolu a ZŠ A. Dubčeka sú v prevádzke školské jedálne a je zabezpečený výchovný program pre žiakov až po piaty ročník," dodala Kalmanová.

Zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pokračuje v štrajku šesť škôl - Gymnázium, Hlinská 29 v Žiline (osem učiteľov), Gymnázium Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši (12 učiteľov), Stredná zdravotnícka škola v Liptovskom Mikuláši (13 učiteľov), Spojená škola, Scota Viatora 8 v Ružomberku (21 učiteľov), Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši (desať učiteľov), Stredná odborná škola, Hattalova 968/33 v Námestove (jeden učiteľ) a Spojená škola v Nižnej (traja učitelia). "V školách je vyučovanie pre žiakov zabezpečené v normálnom režime, vyučovanie v špecifickom režime je len v prípade Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši," informovala TASR hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.

Podľa údajov ministerstva školstva vzdelávanie žiakom i deťom poskytuje v ŽSK dovedna 884 škôl, pričom v pondelok (25. 1.) ku 14. hodine bolo do štrajku zapojených 20 z nich, čo je 2,26 percenta.

Časť učiteľov na Slovensku vstúpila v pondelok do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Niektoré školy zostali zatvorené, inde vyučovanie prebieha v obmedzenom režime. Dôvodom vyhlásenia štrajku je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Zatvorené zostali aj tri školy v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja

Pre štrajk učiteľov zostali dnes zatvorené ešte tri z celkového počtu 40 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). TASR informovala Veronika Rezáková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK.

„Kým v prvý deň štrajku pedagógov vyučovanie neprebiehalo v štyroch stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, dnes sa ich počet o jednu školu znížil. Dnes ostávajú zatvorené už len brány troch škôl - Gymnázia v Dubnici nad Váhom, Gymnázia v Púchove a Obchodnej akadémie Milana Hodžu v Trenčíne. Na Strednej umeleckej škole v Trenčíne, na ktorej sa v pondelok nevyučovalo, dnes prebieha výchovno-vzdelávací proces v obmedzenom režime,“ priblížila Rezáková.

Ako dodala, v obmedzenom režime vyučovací proces okrem SUŠ v Trenčíne ďalej prebieha na šiestich školách – v Gymnáziu v Bánovciach nad Bebravou, Gymnáziu na Myjave, Gymnáziu v Považskej Bystrici, Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi, Gymnáziu Ľ. Štúra v Trenčíne a v Obchodnej akadémii v Prievidzi.

„Hoci do štrajku dnes pribudli pedagógovia aj z Gymnázia v Novom Meste nad Váhom, výučba na tejto škole, podobne ako na ďalších piatich (SPŠ Myjava, SOŠ Stará Turá, Obchodná akadémia v Považskej Bystrici, Spojená škola v Partizánskom a  Stredná zdravotnícka škola v Trenčíne) prebieha bez obmedzenia. Zo 40 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK sa tak do štrajku v druhý deň zapojilo 16 škôl, pričom počet pedagógov zapojených do štrajku sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 5,6 %,“ uzavrela Rezáková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.