Ministerstvo: Z dôvodu štrajku je dnes zatvorených 137 škôl

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 27. januára (TASR) - Počet škôl, ktoré dnes z dôvodu štrajku učiteľov zostali zatvorené oproti pondelku a utorku (25. - 26.1.), opäť poklesol. Kým v prvý pracovný deň bolo zatvorených 179 škôl a o deň na to 151, dnes je to 137, čo predstavuje 2,04 percenta. Informuje o tom ministerstvo školstva. Údaje zaslali rezortu okresné úrady k 10.00 h.

"Dnes najviac klesol počet zapojených škôl do štrajku v Bratislavskom kraji. Kým včera bolo zatvorených 52 škôl, dnes je ich 34," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Naopak, počet zapojených škôl mierne stúpol v Trenčianskom kraji, kde je aktuálne zatvorených 15 škôl. V Trnavskom kraji je dnes zatvorených 19 škôl, v Nitrianskom 27, Žilinskom 16, Banskobystrickom 16, v Prešovskom dve a v Košickom osem. Ministerstvo upozorňuje, že podľa vyhlášky riaditelia škôl majú povinnosť informovať zriaďovateľa školy a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve o prerušení alebo zmene vyučovania, ako aj o poskytnutí riaditeľského voľna.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) dnes však hovorí, že úplne zavretých je 290 škôl. Ďalších 186 je úplne ochromených a tam berú deti iba v nevyhnutných prípadoch. Na ďalších približne 300 školách je narušené vyučovanie. Podľa Branislava Kočana z ISU ministerstvo hovorí iba o základných a stredných školách a nezarátavajú materské školy, základné umelecké školy či školské kluby. Rezort školstva to však odmieta a tvrdí, že všetky tieto školy sú v ich číslach zarátané.

Časť učiteľov vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa ISU dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Dnes o 10.45 podľa webstránky ISU je do štrajku zapojených vyše 11.200 učiteľov z 821 škôl.

Bratislavský kraj

Zo škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ostávajú dnes zatvorené dve - Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium (ŠpMNDaG) v Bratislave a takisto bratislavská Stredná odborná škola (SOŠ) Svätoplukova, ktorá je zameraná na výchovu kaderníkov, manikérov či pedikérov. Hovorkyňa BSK Lucia Forman TASR takisto informovala, že k dnešnému dňu je do štrajku zapojených 24 škôl.

Na týchto školách ostáva štrajkovať 366 učiteľov. "Na 12 školách prebieha vyučovanie v bežnom režime, na zvyšných desiatich majú vzhľadom na vyšší počet zapojených pedagógov do štrajku upravené vyučovanie," doplnila hovorkyňa BSK aktuálne informácie.

V utorok (26.1.) bolo v rámci 58 škôl, ktorých zriaďovateľom je BSK, do štrajku zapojených 421 pedagógov z 26 škôl. Okrem aj dnes zatvorených škôl, ŠpMNDaG a SOŠ Svätoplukova, bolo vyučovanie prerušené aj v bratislavskej SOŠ masmediálnych a informačných štúdií Kadnárova. V štrajku tam bolo od pondelka (25.1.) 13 učiteľov, dnes štrajkujú už len traja. Vyučovanie na škole prebieha ako v bežný deň.

V Malackách sú otvorené už všetky školské zariadenia. Dnes obnovili vyučovanie aj v ZŠ na Štúrovej ulici, brány otvorí aj malacké Centrum voľného času (CVČ). Okresné mesto o tom informuje na svojej webovej stránke.

ZŠ na Štúrovej ulici bola v pondelok a utorok (25. a 26. 1.) zatvorená ako jediná z deviatich škôl a školských zariadení v Malackách. Do štrajku sa tam zapojila viac ako polovica pedagógov. "Dnes už učia všetci," informoval riaditeľ ZŠ Dušan Šuster.

Štrajk ovplyvnil v pondelok vyučovanie aj na ZŠ Dr. J. Dérera, kde bola v štrajku polovica pedagógov. Žiaci 9. ročníka dostali v tento deň riaditeľské voľno. Niektorí učitelia zo ZŠ Dr. J. Dérera ostávajú v štrajku aj dnes. "Vyučovanie pre deti je však zabezpečené," informovala zástupkyňa riaditeľky školy Jozefína Balúchová.

Do štrajku sa okrem učiteľov týchto škôl zapojili aj pedagógovia z CVČ.

Trnavský kraj

Počet stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktorých pedagógovia sa zapojili do štrajku, sa dnes zvýšil na sedem. Pribudli učitelia z Gymnázia Jána Hollého v Trnave, vyučovanie na škole, vzhľadom na ich nízky počet, ale pokračuje.

V upravenom režime fungujú aj dnes gymnáziá v Senici, Skalici, Seredi, Veľkom Mederi, Obchodná akadémia vo Veľkom Mederi, Stredná odborná škola v Hlohovci. Informoval hovorca TTSK Patrik Velšic. Okrem toho štrajkuje aj Súkromná stredná odborná škola Via Humana v Skalici, kde zostali študenti doma a od dnes aj cirkevné Gymnázium Angely Merici, kde sa vyučuje podľa upraveného režimu.

V úplnom štrajku zostávajú aj tri základné školy (ZŠ) v Senici a tamojšia Základná umelecká škola. Podľa vedúceho spoločného školského úradu v Senici Petra Kovačiča štrajk podporuje aj štvrtá senická ZŠ na Mudrochovej ulici, tam sa ale vyučuje.

V Hlohovci zostávajú zatvorené takisto tri ZŠ - na Podzámskej ulici, na Ulici M. R. Štefánika i ZŠ Sv. Jozefa.

V obci Cerová (okres Senica) podľa riaditeľky ZŠ Boženy Malichovej zostávajú žiaci druhého stupňa doma, učí sa len na prvom stupni. "Pre veľkú chorobnosť detí nám prišlo do školy z 25 najskôr dvanásť, a potom iba šesť detí,“ povedala pre TASR. Počet štrajkujúcich učiteľov narastal od pondelka 25. januára z ôsmich na deväť učiteľov v utorok a desať ich štrajkuje dnes. "O štvrtka sa bude učiť v plnom rozsahu,“ dodala riaditeľka školy.

Štvrtok 28. a piatok 29. januára sa naopak nebude učiť na ZŠ na Vajanského ulici v Skalici. Vyučujúci vstupujú do štrajku až teraz, podľa riaditeľa Vladimíra Šenka ide o 32 z 50 pedagógov. Riadne vyučovanie by podľa neho malo začať 2. februára.

V Trnave sa učí na všetkých školách, niekde majú upravený režim. ZŠ Bottova ohlásila pre zvýšený počet zapojených učiteľov do štrajku na 28. a 29. januára zmenu, vyučovanie pre všetkých skončí o 11.40 h. V podobnom režime funguje od začiatku štrajku aj ZŠ na Ulici M. Gorkého, na ZŠ Kornela Mahra majú upravený režim na druhom stupni.

Jediná zapojená škola na území Piešťan - ZŠ M. R. Štefánika zostáva úplne zatvorená najmenej do konca tohto týždňa.

Nitrianský kraj

Počas dnešného tretieho dňa štrajku učiteľov sa vyučuje na všetkých 67 stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Na štrajku sa dnes zúčastňuje 90 učiteľov zo siedmich stredných škôl, informovala hovorkyňa predsedu NSK Oľga Prekopová.

Upravený rozvrh pre všetky triedy majú na Gymnáziu Topoľčany a na Strednej odbornej škole na Ul. SNP v Šahách. V obmedzenom režime je zabezpečené vyučovanie na Gymnáziu Andreja Vrábela v Leviciach. Počas prvého dňa štrajku v pondelok 25. januára sa k štrajku pridalo 187 učiteľov zo 14 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK.

V krajskom meste Nitra nie je prerušené vyučovanie na žiadnej zo 14 základných a 25 materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra. „Všetky školy vyučujú v normálnom režime,“ informoval hovorca mestského úradu Andrej Jančovič. Z celkového počtu 548 pedagógov sa do štrajku zapojilo v pondelok (25.1.) 63 pedagógov, dnes ich počet klesol na necelú polovicu. „Počas dnešného dňa je do štrajku zapojených menej ako 30 pedagógov,“ potvrdil Jančovič.

Pre žiakov zostávajú naďalej zatvorené brány nitrianskych cirkevných základných škôl a škôlok. Od pondelka je až do odvolania zatvorená Základná škola s materskou školou sv. Gorazda na sídlisku Chrenová i Základná škola sv. Marka na sídlisku Klokočina. Zatvorená zostáva aj spojená Základná škola sv. Svorada a Benedikta, Materská škola svätých anjelov strážcov a Gymnázium sv. Cyrila a Metoda na Farskej ulici. Do štrajku vstúpilo 61 pedagogických zamestnancov spojenej školy, ktorá tak nie je schopná personálne zabezpečiť žiadne vyučovanie. Prerušená je aj prevádzka školského internátu a školského klubu detí. Piaristická základná škola sv. Jozefa Kalazanského, rovnako ako Piaristické gymnázium sv. Jozefa Kalazanského sa do štrajku zapojili v pondelok 25. januára, od utorka (26.1.) však výučba pokračuje podľa riadneho rozvrhu.

Prešovský kraj

Gymnázium na Javorovej ulici v Spišskej Novej Vsi aj Základná škola s materskou školou (ZŠ, MŠ) vo Vyšných Ružbachoch zotrvávajú v štrajku, rovnako ako ZŠ s MŠ na Letnej ulici v Poprade. Naopak, Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša v Starej Ľubovni štrajk prerušilo, naďalej tu však ostávajú v štrajkovej pohotovosti.

„Učitelia sa dohodli, že prerušujeme štrajk pre to, že sme mali dohodnutý termín dňa otvorených dverí, do ktorého boli zainteresované základné školy, a nechceli sme ho už rušiť. Prerušujeme štrajk do konca tohto týždňa, aby sme dali dokopy polročnú klasifikáciu a mohli teda vo štvrtok 28. januára zorganizovať spomínaný deň otvorených dverí,“ zdôvodnil riaditeľ gymnázia Pavol Chmeliar. Následne sa v pondelok 1. februára učitelia rozhodnú, či budú v štrajku pokračovať. Škola bola zatvorená v pondelok a utorok (25. - 26.1.) a do iniciatívy sa podľa riaditeľa zapojil prakticky celý kolektív.

ZŠ s MŠ vo Vyšných Ružbachoch je taktiež od pondelka zatvorená, do štrajku sa zapojilo 13 zo 14 pedagógov, v práci ostala len riaditeľka školy Valéria Pulščáková. „Zatiaľ v štrajku ostávame, situácia sa mení priebežne, takže uvidíme. V našej škôlke prebieha vyučovanie normálne, základná škola je zatvorená,“ uviedla Pulščáková, ktorá svojich kolegov v štrajku plne podporuje. Školu momentálne navštevuje 127 žiakov, riaditeľka zatiaľ žiadne negatívne ohlasy od rodičov v tejto súvislosti nezaznamenala.

V obmedzenom režime zatiaľ pre štrajk funguje Gymnázium na Javorovej ulici v Spišskej Novej Vsi, jeho riaditeľka pre TASR potvrdila, že žiaci majú skrátené vyučovanie a učia sa len niektoré predmety. „Časť pedagogického zboru ešte zotrváva v štrajku, mám avizované, že v ňom budú pokračovať ešte aj vo štvrtok a piatok. Prichádzajú mi však od niektorých učiteľov avíza, že nastúpia do práce ešte tento týždeň. Predpokladám, že do konca týždňa sa počet štrajkujúcich bude znižovať, aj napriek tomu však minimálne do konca týždňa budeme fungovať v obmedzenom režime, pretože nemáme 100 percent zamestnancov,“ priblížila riaditeľka gymnázia Mária Kaľavská.

Celkový počet pedagogických zamestnancov je tu 36, z nich dnes štrajkuje 23 učiteľov. Mladší žiaci majú vyučovanie štyri hodiny denne s náhradným rozvrhom. „Maturitné ročníky vykonávali prvé dva dni písomnú externú časť generálnej maturitnej skúšky z anglického jazyka a toto s nimi plánujeme robiť aj zvyšok týždňa. Budem sa snažiť zabezpečiť im vzdelávanie najmä v maturitných predmetoch ako angličtina, matematika či slovenský jazyk,“ dodala riaditeľka s tým, že od rodičov má prevažne pozitívne ohlasy na to, že sa škole podarilo zabezpečiť vyučovanie aspoň v obmedzenom režime. Žiaci sa tu učia do 11.30 h.

Učitelia Spojenej školy (SŠ) na Letnej ulici v Poprade zotrvávajú v štrajku do konca týždňa a k aktuálnemu dianiu v školstve pripravili aj spoločné stanovisko. Financie v školstve sa podľa nich netýkajú len platov, ale hlavne transparentnosti finančných tokov, a preto považujú za dôležité dorovnať percento HDP vynakladané na školstvo na úroveň priemeru krajín OECD, teda aspoň šesť percent, a tiež nastaviť úrovne platov pedagogických zamestnancov na 80 percent priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaného zamestnanca v národnom hospodárstve a adekvátne zvýšenie pre nepedagogických zamestnancov.

„V oblasti profesijného rastu zdieľame názor so Slovenskou komorou učiteľov. Novela zákona číslo 317/2009 je pre nás len začiatkom procesu, na konci ktorého bude kontinuálne vzdelávanie ako prostriedok na dosiahnutie použiteľných zručností a zdieľanie fungujúcich inovácií vedúcich k rozvoju funkčnej gramotnosti žiakov. Zároveň sa docieli zmena súčasného stavu, keď vzdelávanie učiteľov je často prostriedkom zvyšovania platu a nie zvyšovania profesijných kompetencií,“ uvádza sa v stanovisku učiteľského zboru. Okrem toho je podľa nich potrebné v oblasti edukácie uplatňovať inovatívne postupy vedúce k prechodu od tradičnej školy k modernému vzdelávaniu. Ciele v modernej dobe si podľa popradských učiteľov vyžadujú stanoviť základné štandardy v procese vyučovania s predpokladom ich nadstavby podľa aktuálnych potrieb dieťaťa.

„Deti by sa mali učiť pomocou vlastného skúmania, kritického myslenia a prirodzenej zvedavosti a rozvoj detí je dôležitý nielen v oblasti faktov a informácií, ale predovšetkým hodnôt, pracovných návykov a sociálnych zručností,“ uvádza sa ďalej v stanovisku. V čase štrajku cítia učitelia, že zmena v školstve je neodvratná, keďže sa konečne stáva predmetom verejných a politických debát. Dôvodom štrajku v SŠ na Letnej ulici v Poprade bolo predovšetkým nahromadené množstvo problémov ako podfinancovanie školstva, nedostatočné výsledky žiakov, klesajúci záujem o učiteľské povolanie, klesajúca kvalita univerzít a vedy či odchod mladých ľudí do zahraničia. Pre svoju iniciatívu si učiteľský zbor získal aj podporu veľkej väčšiny rodičov, ktorým predstavili svoje priority.

„Učitelia sa rozhodli vstúpiť do štvordňového štrajku, ktorý sa začal v utorok (26.1.). Z celkového počtu 74 zamestnancov sa 47 rozhodli pre dvojdňový štrajk, z nich 35 chce zostať štrajkovať až do piatka 29. januára. Dôvodom ich vstupu do štrajku je, že sú mladí a každý z nich pociťuje, že ten plat neodzrkadľuje ich vzdelania. To však nekladú na prvé miesto, dôležité je, aby sa systémovo riešili problémy v školstve,“ uviedla pre TASR riaditeľka SŠ na Letnej ulici v Poprade Viera Grohová. Dnes v spojenej škole fungovala iba materská škôlka, kde bolo umiestnených 24 z 94 detí a dve triedy prvého stupňa základnej školy, kde sa učí 24 detí druhého a tretieho ročníka. Vyučovanie v základnej umeleckej škole bude nahradené v iné dni.

Učitelia vstúpili do štrajku v utorok, v pondelok (25.1.) ešte dokončovali klasifikáciu žiakov v prvom polroku. „U nás sa začne učiť po polročných prázdninách, teda od utorka 2. februára,“ uzavrela Grohová.

Časť učiteľov na Slovensku v pondelok (25.1.) vstúpila do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Niektoré školy zostali zatvorené, inde vyučovanie prebieha v obmedzenom režime. Dôvodom vyhlásenia štrajku je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.