Dôvera francúzskych spotrebiteľov v ekonomiku nečakane vzrástla

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž 27. januára (TASR) - Dôvera francúzskych spotrebiteľov v ekonomiku v úvode tohto roka nečakane vzrástla. Zvýšila sa aj ich ochota utratiť peniaze za drahšie položky a zároveň ich obavy z nezamestnanosti klesli. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Podľa najnovšieho prieskumu štatistického úradu Insee sa index spotrebiteľskej dôvery v druhej najväčšej ekonomike eurozóny v januári zvýšil na 97 bodov z 96 bodov v decembri. Analytici pritom odhadovali, že index bude stagnovať.

Index spotrebiteľskej dôvery dosiahol 97 bodov naposledy vlani v novembri a vyšší ako 97 bodov bol naposledy v októbri 2007, keď sa vyšplhal na 100 bodov.

Domácnosti vo Francúzsku sú vďaka rastúcej dôvere menej pesimistické aj v otázke nákupu drahých položiek. Príslušný čiastkový index, ktorý odráža ich ochotu utrácať, tento mesiac vzrástol na -6 z -14 bodov. Takúto úroveň dosiahol naposledy v septembri 2015.

Ale názor Francúzov na zlepšenie osobnej finančnej situácie sa nezmenil a hodnota príslušného indexu dokonca klesla na -8 z -7 bodov, rovnako ako hodnota ukazovateľa, ktorý vyjadruje ich schopnosť šetriť, a to na -6 z -5 bodov v decembri.

Na druhej strane, domácnosti vo Francúzsku sú optimistickejšie, čo sa týka zlepšenia životnej úrovne v nasledujúcich 12 mesiacoch. Svedčí o tom zvýšenie indexu očakávaní v januári na -25 z -29 bodov. A ukazovateľ, ktorý mapuje ich obavy z nezamestnanosti v nasledujúcich 12 mesiacoch prudko klesol na 34 zo 45 bodov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.