Banka z čias RVHP požičia Pilsen Steel takmer 1 miliardu Kč

Ilustračné foto Foto: TASR

Praha 27. januára (TASR) - Medzinárodná investičná banka (MIB), v ktorej má najväčší podiel ruská vláda, posilňuje svoju úlohu v českom biznise. Úver za takmer 1 miliardu Kč (37,01 milióna eur) poskytne hutníckej spoločnosti Pilsen Steel, ktorá dlhodobo balansuje na hranici existenčných problémov. Pre banku, ktorá je finančným pohrobkom Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP), ide o prvú priamu pôžičku v Česku fungujúcej firme od zamatovej revolúcie a zároveň o najväčšiu aktuálnu investíciu v jej portfóliu. Informoval o tom server E15.cz.

"Úver sme poskytli na doplnenie prevádzkového kapitálu firmy. Naším dlhodobým cieľom je vrátiť sa k financovaniu veľkých projektov v odvetviach, ako sú infraštruktúra a energetika," povedal hovorca banky Michal Košina. MIB, v ktorej má 10-% podiel aj český štát a ktorej história sa začala písať koncom 60. rokov, už minulý rok poskytla niekoľkým českým firmám exportné záruky v celkovej hodnote vyše 100 miliónov Kč.

Samotnú spoločnosť Pilsen Steel vlastní ruská štátna banka Vnešekonombank. Tá však sama čaká na záchranné lano z Kremľa a v súvislosti s plzenskou firmou dodržiava prísne informačné embargo.

Niekdajšia jednotka medzi prevádzkami plzenskej Škodovky prešla pred dvoma rokmi reštrukturalizáciou. V minulom roku však opäť zastavila výrobu, a to pre nedostatok financií na materiál a mzdy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.