Hlavné pojednávanie v prípade objednávky vraždy M. Karcela odročili

Ilustračné foto Foto: TASR

Prešov 27. januára (TASR) – Hlavné pojednávanie v trestnej veci objednávky vraždy Mariána Karcela, z ktorej sú obžalovaní blízki ľudia niekdajšieho bossa podsvetia Mikuláša Černáka, jeho exšvagor Jozef M. a bývalý obhajca Daniel M., predseda senátu Okresného súdu v Prešove dnes odročil na 17. marca.

Dôvodom je zistenie, že na hlavnom pojednávaní dňa 30. októbra 2012, ktoré sa týka tohto procesu, sudca začal čítať listinné dôkazy zo spisu, ale pre pokročilý čas to nedokončil. Na ďalších pojednávaniach sa na to zabudlo. Keďže tento spis je v súčasnosti na súde v Banskej Bystrici, predseda senátu ho musí získať späť a dokončiť oboznámenie dotknutých strán s predloženými listinnými dôkazmi.

Predseda senátu zároveň informoval, že na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sa vo štvrtok 28. januára bude konať pojednávanie s tým istým obžalovaným Danielom M. za údajnú korupciu. Je predpoklad, že v priebehu najbližších týždňoch banskobystrický súd vynesie rozsudok. Ten by mal byť známy do 17. marca, kedy proces v trestnej veci objednávky vraždy bude pokračovať na Okresnom súde v Prešove. V tom prípade prešovský súd bude rozhodovať už o súhrnnom treste pre obžalovaného Daniela M.

Vraždu podnikateľa Mariána Karcela si podľa právoplatného rozhodnutia súdu objednal spoza mreží v roku 2000 Mikuláš Černák. Obžalovaní Jozef M. a Daniel M. ktorí ho chodievali navštevovať do vyšetrovacej väzby, čelia obžalobe, že napomáhali sprostredkovať strelca na vykonanie vraždy. Smrť Karcela mala byť likvidáciou nepohodlného svedka a tiež aktom výstrahy. Za jeho likvidáciu bol odsúdený na 15 rokov nájomný vrah Branislav Adamčo.

Karcel bol zavraždený pred svojím domom v Kynceľovej pri Banskej Bystrici dávkou zo samopalu. Proces s Mikulášom Černákom a spol. sa na Okresnom súde v Prešove začal 10. novembra 2008 a presne po roku ho senát odsúdil za viacero trestných skutkov na doživotie a jeho bývalého švagra poslal do väzenia na 12 rokov. Obaja odsúdení sa proti rozsudku odvolali.

Krajský súd v Prešove 22. septembra 2010 zamietol odvolanie Černáka a potvrdil mu doživotný trest. Nepotvrdil však prvostupňový rozsudok pre Jozefa M. a jeho prípad vrátil späť na ďalšie dokazovanie. Pôvodne bol v tomto procese súdený aj bývalý Černákov obhajca Daniel M., ktorého prípad neskôr vylúčili na samostatné konanie.

Predseda krajského senátu odporučil, aby obidva prípady obžaloby Jozefa M. a Daniela M. po vrátení na prvostupňový súd spojili na jedno konanie. Proces sa ťahá od roku 2012. Obidvaja obžalovaní sú súdení na slobode.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.