Fotografka Kata Sedlak prezentuje bezstarostný život svojich detía

Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava Foto: citylife.sk

Bratislava 28. januára (TASR) – Autorskú výstavu s názvom 100 % m2 má Kata Sedlak v Stredoeurópskom dome fotografie (SEDF) v Bratislave. "Číselný názov odkazuje na obytný priestor a intenzitu prežívania spoločného detského života v ňom," na stredajšej (27.1.) vernisáži zdôvodnila kurátorka výstavy Veronika Markovičová.

Podľa nej bez umelého vytvárania vizuálne pompéznych a výnimočných situácií autorka zachytáva každodenné spolužitie so Stellou, Oliverom a Alanom. Fascinovaná vnútornou silou osobných vzťahov v rodine dokumentárne zachytáva okamihy minuloročnej jari, leta a jesene. Navrstvuje ich na seba do plynúceho príbehu, ktorého univerzálnosť zvýrazňuje odfarbenie skutočnosti pretavenej do sugestívnej atmosféry čiernobieleho obrazu, ktorý je pre ňu veľmi výpovedný, pretože emócie z neho vychádzajúce neovplyvňujú a nerozrušujú farby.

"Vizuálne sviežim spôsobom pracuje prevažne s polocelkami, s nadhľadom a podhľadom, s vodou, nebom a bezpečím domova. Zastavuje momenty zžívania sa so svetom, so sebou a blízkymi. Vyžaruje z nich detská odovzdanosť a bezprostredná radosť z objavovania Olivera a Alana, ktorí dynamicky obklopujú zádumčivú jemnosť a pnutie Stellinho dospievania. Uprostred emócií a prežitkov bez sentimentálnosti autorka rozpráva intímnym jazykom spoluprežívania a privádza nás na krehkú pevninu detstva, ktorá sa v nás ticho plaví ďalej," hodnotí výstavu Markovičová.

Expozíciu tvorí takmer 30 čiernobielych fotografií rôznych formátov a rozmerov. Viaceré sú veľkoplošné, najväčšia má plochu 2 x 1,3 metra. Deti sú zvečnené v rôznych situáciách v dome či medzi stromami na záhrade.  

"Je to moja ústredná téma, osobná výpoveď o našej rodine, ktorá bola kedysi funkčná. Momentálne je bez otca, ktorý nás opustil, a minulý rok bol pre mňa jeden z najťažších v živote. Je to pre mňa významná téma aj preto, že som nemala možnosť vyrastať so súrodencom. Pochádzam z dvojičiek, ale osud chcel, že som ostala sama a vždy mi chýbal ten priateľ v detskej izbe, s kým by som sa mohla večer porozprávať. Deti budem fotiť 18 rokov a potom im dám z toho knižku. Keď sa náhodou rozhádajú alebo prídu ťažké chvíle, aby si ju prelistovali, že toto pre nás nechala mama a dajme sa zase dokopy," vyznala sa pre TASR autorka.

Zároveň prezradila, že ju potešil úspech v minuloročnej fotografickej súťaži Slovak Press Photo, kde jej sedemčlenná medzinárodná porota udelila 3. miesto v kategórii Každodenný život za sériu fotografií. Okrem toho získala aj cenu diváka, čo bolo pre ňu ďalšie príjemné prekvapenie.

"Do tej súťaže som vybrala súbor fotografií o synovi s názvom Chlapčenské leto. Na tejto výstave je súhrn detí z roka 2015, ktorý bol pre našu rodinu jeden z najťažších a nás to zocelilo, že sme z toho spravili určitý výstup," zdôvodnila autorka.

Kata Sedlak (1978) je piešťanská rodáčka. Fotografickému koníčku sa začala naplno venovať po narodení prvého dieťaťa. Jej fotografie boli prezentované v rôznych časopisoch.

Výstava potrvá do 28. februára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.