Kauza Assange: Názor expertov OSN nemá vplyv na vyšetrovanie

Julian Assange Foto: TASR/AP

Štokholm 5. februára (TASR) - Švédska prokuratúra dnes oznámila, že stanovisko expertnej skupiny Rady OSN pre ľudské práva v prípade Juliana Assangea nemá z pohľadu švédskeho práva žiadny vplyv na vyšetrovanie, ktoré sa voči tomuto aktivistovi a publicistovi vedie vo Švédsku. S odvolaním sa na hovorkyňu švédskej prokuratúry Karin Rosanderovú to dnes uviedla agentúra AP.

Expertná skupina Rady OSN pre ľudské práva sa dnes na svojom zasadnutí v Ženeve uzniesla, že zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange bol od decembra 2010 svojvoľne zadržiavaný Britániou a Švédskom. Podľa expertov OSN by mal byť Assange prepustený a má nárok na odškodnenie.

Sťažnosť kvôli svojmu svojvoľnému zadržiavaniu podal Assange voči Británii a Švédsku ešte v roku 2014. Uvádzal v nej, že sa nemôže slobodne pohybovať, pretože mu stále hrozí zatknutie.

Assange, ktorý je občanom Austrálie, sa od roku 2012 skrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, aby sa vyhol svojmu zatknutiu a vydaniu do Švédska, kde by mal čeliť obvineniu zo sexuálneho útoku, ktoré sa údajne dopustil v roku 2010.

Vyšetrovanie obvinení zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania, ktoré vzniesli dve ženy vo Švédsku, považuje Assange za politicky zmanipulované a za pokus o svoju diskreditáciu.

Assange má obavy, že jeho vydanie do Švédska by mohlo viesť k odovzdaniu americkým úradom. V USA mu hrozí súdny proces za zverejnenie tisícov strán dôverných alebo tajných dokumentov o vojenských operáciách v Iraku a Afganistane, ako aj depeší amerických diplomatov.

Odškodenie za morálnu a materiálnu ujmu žiada aj Ekvádor

Ekvádorský prezident Rafael Correa víta verdikt expertov OSN v kauze zakladateľa webovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea. Súčasne vyjadril presvedčenie, že Assange i Ekvádor by teraz mali byť odškodnení za morálnu a materiálnu ujmu.

S požiadavkou na odškodnenie vystúpil Correa v noci nadnes v Quite. Stalo sa tak ešte pred tým, ako dnes v Ženeve expertná skupina Rady OSN pre ľudské práva vydala oficiálne stanovisko. Experti OSN dali za pravdu Assangeovi, keď uviedli, že od decembra 2010 bol svojvoľne zadržiavaný Britániou a Švédskom. Podľa expertov OSN by mal byť Assange prepustený a má nárok na odškodnenie.

Correa reagoval ešte na štvrtkové vyhlásenie, v ktorom expertná skupina Rady OSN pre ľudské práva označila Assangeov dlhoročný pobyt na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne za istú formu nezákonnej väzby. Pokračovanie tohto stavu je podľa expertov svojvoľné a v rozpore s medzinárodnými dohovormi.

Ekvádorský prezident podľa agentúry AFP uviedol, že stanovisko expertov OSN svedčí tom, že "sme mali pravdu".

Súčasne však poukázal na to, že Ekvádoru aj samotnému Assangeovi bola spôsobená veľká morálna i materiálna ujma, ktorú "by bolo treba kompenzovať". Ako príklad uviedol výdavky na posilnenie bezpečnosti ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, ako i pokusy o špionáž.

Assange už vo štvrtok oznámil, že dnes na poludnie opustí svoje útočisko na ekvádorskej ambasáde v Londýne. Avizoval, že očakáva okamžité vrátanie svojho pasu a ukončenie všetkých pokusov o svoje zatknutie, na ktoré má britská polícia príkaz. Assangeovo vydanie z Británie žiada Švédsko, kde je obvinený zo sexuálnych útokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.