Štyri roky ministerstva životného prostredia: Výber udalostí

Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Bratislava 5. februára (TASR) – Pred necelými štyrmi rokmi, 4. apríla 2012, vymenoval vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič za nového premiéra predsedu najsilnejšej strany Smer-SD Roberta Fica. Na jeho návrh následne vymenoval 13 nových ministrov.

Členmi vládneho kabinetu sa stali
podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák,
podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír,
podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák,
minister hospodárstva Tomáš Malatinský (do 2.7.2014; Pavol Pavlis 3.7.2014 – 5.5.2015; Peter Kažimír, poverený riadením ministerstva 6.5.2015 – 15.6.2015; Vazil Hudák 16.6.2015 – dodnes),
minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek,
minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek,
minister obrany Martin Glváč, minister spravodlivosti Tomáš Borec,
minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter,
minister životného prostredia Peter Žiga,
minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič (do 2.7.2014; Peter Pellegrini 3.7.2014 – 25.11.2014; Juraj Draxler 26.11.2014 – dodnes),
minister kultúry Marek Maďarič a ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (do 5.11.2014; Viliam Čislák 6.11.2014 – dodnes).
Neskôr vo vláde pribudla funkcia podpredsedu vlády pre investície, ktorú obsadil Ľubomír Vážny (od 26.11.2012).

TASR prináša výberovú chronológiu udalostí v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR počas štvorročného obdobia súčasnej vlády:

22. mája 2012 - Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), a.s., predložila rezortu životného prostredia na posúdenie vplyvov na životné prostredie dopracovaný projekt Integrálneho skladu (IS) rádioaktívnych odpadov (RAO), ktorý by mal vyrásť pri jadrovej elektrárni (JE) Jaslovské Bohunice alebo Mochovce. Jeho úlohou by malo byť skladovanie pevných upravených rádioaktívnych odpadov z vyraďovania jadrových zariadení v lokalite do doby ich prevozu na miesto trvalého uloženia.

23. mája 2012 - Vláda SR na návrh ministra životného prostredia Petra Žigu odvolala prednostov všetkých ôsmich krajských úradov životného prostredia. Zároveň vymenovala aj ich nových šéfov.

27. júna 2012 - Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) má dvoch štátnych tajomníkov. Po Jánovi Ilavskom, ktorého vláda vymenovala už predtým, odobrila do tejto funkcie aj poradcu ministra Vojtecha Ferencza.

13. júla 2012 - Po tatranských dolinách Tichá a Kôprová nebudú lesníci môcť zasahovať ani v ďalšej chránenej lokalite, a to na Smrekovici v Národnom parku Veľká Fatra. Rozsudok Krajského súdu v Žiline v kauze zákazu ťažby na Smrekovici nadobudol právoplatnosť, štátne lesy sa proti zamietnutiu svojej žaloby neodvolali.

23. augusta 2012 - Bývalých ministrov Lászlóa M. (SMK) a Jaroslava I. (SNS) začala stíhať polícia v Poprade. Obvinení sú z ohrozenia a poškodzovania životného prostredia, Jaroslav I. aj z marenia úlohy verejným činiteľom. Obaja voči tomu podali sťažnosti.

28. decembra 2012 - Slovenská republika (SR) úspešne predala na dražbe postupne celý objem 1,805 milióna ton priemyselných emisných povoleniek EUA, ktorý jej na tento rok pridelila nariadením Európska komisia. Celkovo predaj priniesol Slovensku pri priemernej cene 6,76 eura za tonu konečných 12,193 milióna eur.

19. júna 2013 - Slovensko by malo predať 27 miliónov ton voľných emisných povoleniek oxidu uhličitého Španielsku. Predaj definitívne odsúhlasila vláda a minister životného prostredia Peter Žiga tak dostal splnomocnenie na podpísanie zmluvy.

24. júna 2013 - Slovenská republika sa stala jedným z 30 členov nového Medzivládneho výboru expertov pre financovanie trvalo udržateľného rozvoja, ktorý zriadilo Valné zhromaždenie OSN. Vo výbore nás zastupuje stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku František Ružička.

16. apríla 2014 - Do zlepšovania životného prostredia nasmeruje Slovensko počas nasledujúcich sedem rokov o tretinu viac financií z európskych fondov, ako tomu bolo v minulosti. Projekty bude zabezpečovať cez Operačný program Kvalita životného prostredia (OP KŽP), ktorý schválila vláda SR.

2. júna 2014 - Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR právoplatne ukončil vyšetrovanie kauzy predaja emisií, keď dospel k záveru, že predaj, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie, sa síce stal, ale nie je trestným činom. Vyšetrovanie emisnej kauzy, ktorej podstatou je podľa medializovaných informácií nevýhodný predaj slovenských emisných kvót spoločnosti Interblue Group, sa skončilo zastavením trestného stíhania 18. septembra 2013. Vo Švajčiarsku sa v tejto súvislosti preverovalo pranie špinavých peňazí, vyšetrovanie bolo tiež zastavené. Trestné stíhanie sa začalo v druhej polovici decembra 2009 na základe trestného oznámenia.

4. júna 2014 - Májová veterná kalamita (15.-16. mája) si vyžiadala vyše 3,7 milióna kubických metrov poškodeného dreva. Najviac postihnuté boli lesy v okresoch Námestovo, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Brezno, Žarnovica, Zvolen, Detva, Rimavská Sobota, Lučenec, Revúca, Prešov, Sabinov, Kežmarok, Poprad, Vranov nad Topľou, Košice I – IV, Košice okolie, Rožňava a Michalovce. Vyplynulo to zo správy, ktorú schválila vláda. Vietor zlámal v Tatranskom národnom parku (TANAP) asi pol milióna kubických metrov (m3) drevnej hmoty. Z toho len na území Štátnych lesov (ŠL) TANAP to bolo asi 150.000 m3, ostatné je na súkromných pozemkoch. Najhoršie kalamita postihla Západné Tatry, časť Chočských vrchov, zadnú oblasť Tichej doliny a miesta okolo Cesty slobody vo Vysokých Tatrách.

15. júna 2014 – Ťažba uránu je na Slovensku možná iba v prípade, ak ju v referende odobria obyvatelia dotknutých obcí. Novelu geologického zákona podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.

18. júna 2014 – Vláda schválila ďalšiu zmenu rozpočtu Environmentálneho fondu. Pribudne do neho 15 miliónov eur určených na zvyšovanie energetickej účinnosti verejných budov vrátane zatepľovania.

28. júla 2014 – Vláda SR na mimoriadnom zasadnutí odsúhlasila prvú časť finančnej pomoci na odstránenie následkov živelnej pohromy vo Vrátnej doline. Z celkových 3,06 milióna eur získal Žilinský samosprávny kraj 1,8 milióna eur a obec Terchová 1,26 milióna eur.

1. novembra 2014 - Nadobudla účinnosť novela zákona o ochrane a využití nerastného bohatstva. Od tohto dňa je na Slovensku úplne zakázaná ťažba zlata metódou kyanidového lúhovania.

4. decembra 2014 - Vláda Slovenským elektrárňam (SE) vypovedala zmluvu o prevádzkovaní Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Dôvodom mali byť vážne porušenia zmluvy zo strany majoritného akcionára SE, talianskeho Enelu.

1. januára 2015 – Ochrana životného prostredia a zdravia ľudí by sa mala dostať na vyššiu úroveň. Postarať sa má o to novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorá vstúpila do platnosti. Novelu 79 hlasmi schválili 14. októbra 2014 poslanci NR SR. Aj napriek výzvam zo strany zamestnávateľov na vrátenie zákona do parlamentu ju podpísal prezident SR Andrej Kiska 5. novembra 2014.

15. januára 2015 – Nadobudol platnosť vodný zákon. Využívanie vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na územní SR na prepravu dopravnými prostriedkami alebo potrubím cez hranice SR sa zakazuje. Vyplynulo to z novely vodného zákona, ktorú podpísal 17. decembra 2014 prezident SR Andrej Kiska. Preprava vody získanej v našich vodných útvaroch cez hranice bude možná len na osobnú spotrebu (najviac 20 litrov na osobu) a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch.

10. marca 2015 – Vláda prebrala kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo (VEG). Štát právoplatne vyhral na Krajskom súde v Bratislave spor so spoločnosťou Slovenské elektrárne (SE) o neplatnosť nájomnej zmluvy k VEG.

27. apríla 2015 – Štát pomáha obciam a mestám s riešením dlhoročného problému čiernych skládok. Stará sa o to nový program s názvom Veľké upratovanie Slovenska, ktorý oficiálne odštartoval minister životného prostredia Peter Žiga. Na likvidáciu opusteného odpadu, ako sa čierne skládky oficiálne nazývajú, envirorezort získal 10 miliónov eur zo zanikajúceho Recyklačného fondu.

28. apríla 2015 – Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o neplatnosti nájomnej zmluvy k Vodnej elektrárni Gabčíkovo (VEG) nadobudlo právoplatnosť a vykonateľnosť.

11. decembra 2015 - Minister Peter Žiga (Smeru-SD), ktorý na pôde Národnej rady SR čelil opozičnému pokusu o odvolanie, zostal vo funkcii. Za jeho zosadenie z vládneho postu pre kauzu obstarania kompy cez Dunaj hlasovalo 37 členov snemovne zo 107 prítomných. Svojho ministra podržali všetci prítomní poslanci vládnej strany Smer-SD. Za odvolanie Žigu hlasovali len opoziční členovia parlamentu.

1. januára 2016 - Na Slovensku končí na rozdiel od krajín západnej Európy väčšina odpadu stále na skládkach, zmenil to nový zákon o odpadoch, ktorý nadobudol platnosť. Napriek niekoľkým výhradám ho podpísal prezident SR Andrej Kiska 8. apríla 2015.

20. januára 2016 – Na podporu zvyšovania energetickej účinnosti existujúcich verejných budov na Slovensku pôjde tento rok ďalších 15 miliónov eur. Vláda odobrila návrh ministerstva životného prostredia na zmenu schváleného rozpočtu Environmentálneho fondu na rok 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.