J. Dijsselbloem kritizuje príliš zhovievavý prístup k deficitom

Holandský minister financií a predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na archívnej fotografii. Foto: TASR/AP/Phil Nijhuis

Berlín 3. júna (TASR) - Súčasný predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem varuje pred príliš zhovievavým prístupom k členským štátom, ktoré porušujú deficity rozpočtu. "Ak prezident Európskej komisie tvrdí, že vo Francúzsku platia pravidlá inak, poškodzuje tým dôveryhodnosť komisie ako ochrankyne paktu stability. A z toho mám obavy," povedal Dijsselbloem pre viaceré európske médiá.

"Bolo by múdrejšie, keby sa komisia o niečo viac starala o svoju dôveryhodnosť," cituje ho agentúra DPA. Je síce správne, ak EK stanovuje politickú líniu, no nesmie to viesť k politizácii celého procesu kontroly rozpočtov. Napríklad, v prípade Španielska komisia nedávno rozhodla o odložení prísnejšieho postupu pre tamojšie parlamentné voľby, ktoré sa budú konať koncom júna.

Predseda Euroskupiny je presvedčený, že EK by mala postupovať obozretnejšie, ak sa rozhodne pre zhovievavejší prístup. "Nabudúce komisia privrie oko a napokon zavrieme obidve. Budeme mať slepú menovú úniu," tvrdí Dijsselbloem. Vyzval EK k tomu, aby pravidlá dodržiavala a chránila nezávisle od veľkosti členskej krajiny alebo od konania volieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.