Turecký prezident odišiel z pohrebu Muhammada Aliho predčasne

Na snímke druhý sprava turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas moslimských rozlúčkových obradov na pohrebe Muhammada Aliho v piatok 10. júna 2016 v Louisville. Foto: TASR/AP

Washington 11. júna (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok nečakane skrátil svoju návštevu Spojených štátov, kde sa mal zúčastniť na pohrebe legendárneho amerického boxera Muhammada Aliho. Americký spravodajský kanál ABC News o tom dnes informoval s odvolaním sa na turecké médiá.

Erdogana podľa tureckej agentúry Dogan rozhneval prístup organizátorov pohrebu, keďže mu v rámci moslimských rozlúčkových obradov neumožnili položiť na Aliho rakvu kus látky zo svätyne Kába v Mekke a údajne tiež nedovolili vrchnému duchovnému predstaviteľovi Turecka, ktorý pricestoval spolu s prezidentom, aby prečítal verše z Koránu.

Svetoznámy boxer a občianskoprávny aktivista, ktorého turecký líder obdivoval, skonal minulý piatok vo veku 74 rokov po dlhom boji s Parkinsonovou chorobou. Jeho pohreb za účasti stoviek celebrít a hodnostárov sa konal v Louisville v štáte Kentucky. Okrem Erdogana mal na pôvodne na pohrebe vystúpiť i jordánsky kráľ Abdalláh II., obaja však z programu vypadli po zaradení dodatočných rečníkov.

Erdogan po návrate do Istanbulu nevydal žiadne vyhlásenie a jeho kancelária takisto nevysvetlila, prečo pricestoval naspäť v predstihu. Ešte pred odletom z USA prijal pozvanie na špeciálnu večeru v súlade s pôstom počas ramadánu, ktorú podávala na jeho počesť komunita Meschetských Turkov - príslušníkov etnickej skupiny vyhnanej zo svojej vlasti Stalinom v roku 1944.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.