Euro je silnejšie, dovolenkári môžu ušetriť v Turecku i v Egypte

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 11. júna (TASR) - Turecko, Egypt, ale aj Maďarsko či Poľsko. Toto sú krajiny, do ktorých sa Slovákom oplatí vycestovať z hľadiska cien. Euro totiž voči menám týchto krajín v medziročnom porovnaní v máji posilnilo, a tak tovary a služby boli pre slovenských turistov lacnejšie. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Poštovej banky.

V prípade dovoleniek v zahraničí a vplyvu vývoja eura k daným menám v dovolenkových destináciách z hľadiska cien v daných lokalitách platí jednoduché pravidlo. "Keď sa euro voči zahraničnej mene oslabuje, tovary a služby v cudzej mene sa pre Slovákov stávajú drahšie, a naopak. To sa následne premieta aj do ceny dovolenky," vysvetlila analytička banky Dominika Ondrová.

Najobľúbenejšou destináciou Slovákov po domovine je hneď Chorvátsko. Vlani tu trávila dovolenku takmer pätina dovolenkárov zo Slovenska. "Negatívnou správou pre našincov ale je, že spomedzi mien krajín, v ktorých často dovolenkujú, je chorvátska kuna jedinou, voči ktorej bolo euro v máji medziročne slabšie. Zmena však bola len nepatrná, a to o necelé percento, výrazne drahších nákupov sa tam z tohto dôvodu ľudia obávať nemusia," priblížila Ondrová. Už v týchto dňoch však začalo euro postupne mieriť nahor. "Rovnako ako pred rokom by mohli Slováci zaplatiť aj v obľúbenom Bulharsku. Aspoň z pohľadu kurzového vývoja. Do karát hrá našincom tiež fakt, že aj v tejto krajine je inflácia už dlhodobo v zápornom teritóriu a cenový pokles patrí k najvýraznejším v Európskej únii," uviedla Ondrová.

Z hľadiska vývoja mien je situácia podstatne priaznivejšia v krajinách akými sú Turecko a Egypt. Spoločná európska mena bola v máji v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška voči tureckej líre silnejšia až o zhruba 13 %. Pri egyptskej libre dokonca až o takmer 18 %. "Za rovnaký objem peňazí by si dovolenkári tak v týchto krajinách mohli v súčasnosti dovoliť kúpiť výrazne viac tovarov a služieb. Otázkou však je, koľkí Slováci budú mať túto sezónu záujem o tieto destinácie. Hrozbou je totiž geopolitické napätie," poznamenala analytička. Podľa jej slov totiž krajinám výrazne zhoršili imidž teroristické útoky či migračná kríza. "Vlastná bezpečnosť cestujúcich tak pravdepodobne vo väčšine prípadov preváži napríklad aj nad lacnejšími letenkami, ktorými sú tieto krajiny už dlhšie obdobie atraktívne. Obdobným prípadom je aj kedysi vyhľadávané Tunisko. Voči tuniskému dináru je euro medziročne tiež výrazne silnejšie, a to až o vyše 7 %," vyčíslila Ondrová.

Za dovolenkovú destináciu by sa z hľadiska vývoja kurzov oplatilo ľuďom vybrať si aj Rusko. Euro je totiž voči rubľu v porovnaní s vlaňajškom silnejšie až o zhruba tretinu. "Dovolenka tam by ľudí mohla vyjsť pomerne lacno. O niečo bližšie a pohodlnejšie to však za predĺženým víkendom majú do Veľkej Británie. Tá ale teraz tiež prechádza komplikovaným obdobím a aj to sa podpísalo pod to, že euro je voči britskej libre silnejšie o zhruba 8 %," skonštatovala Ondrová.

Lacnejší výlet či nákupy by však Slovákov mohli vyjsť aj v susedných krajinách. Euro je totiž medziročne silnejšie voči maďarskému forintu o zhruba 3 % a poľskému zlotému až o 8 %. "Nákupy v Poľsku a Maďarsku či dovolenka v týchto krajinách tak Slovákov môžu vyjsť lacnejšie ako pred rokom," dodala Ondrová s tým, že pri návštevách cudzích krajín je potrebné brať do úvahy aj rozdielne výšky cenových hladín. "Situácia vo svete nasvedčuje tomu, že mnohí Slováci uprednostnia dovolenku doma, alebo len v neďalekých krajinách," predpokladá analytička.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.