VIDEO: Začal sa 24. ročník filmového festivalu Art Film Fest

Slávnostné otvorenie 24. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, 17. júna 2016 v košickej Kunsthalle. Foto: TASR/František Iván

Košice 18. júna (TASR) – V poradí 24. ročník filmového festivalu Art Film Fest sa v piatok večer začal v Košiciach. Metropola východného Slovenska je dejiskom tohto najvýznamnejšieho filmového podujatia na Slovensku po prvýkrát. Festival potrvá do 25. júna.

Slávnostný ceremoniál pre pozvaných hostí a následná projekcia filmu Božská Florence sa konali v košickej Kunsthalle. Diváci mohli sledovať príchody hostí na červený koberec a otvárací ceremoniál, ktorý moderoval Jan Kraus a prezident festivalu Milan Lasica, v priamom prenose v mestskom amfiteátri.

Projekcie súťažných i nesúťažných filmov budú na piatich miestach - v Kunsthalle, Kulturparku, niekdajšom Kine Slovan, v Kine Úsmev a mestskom prírodnom kine. Festival zahŕňa 15 filmových sekcií a viac ako 150 snímok. Laureátmi ocenenia Hercova misia sa stanú český herec Karel Roden a srbský herec Lazar Ristovski. Ocenenie Zlatá kamera si prevezmú britskí režiséri Stephen Daldry a Alan Parker. Prvé pamätné tabule s menami slávnych osobností osadia na košickej Hlavnej ulici.

Art Film Fest uvedie napríklad horúce filmové novinky z májového filmového festivalu v Cannes, privíta aj Davea Johnsa, hlavnú hviezdu filmu Ja, Daniel Blake, ovenčeného Zlatou palmou.

Organizátori v záujme zachovania čo najväčšieho komfortu pre návštevníkov sa rozhodli zjednodušiť im presuny po Košiciach. "Držitelia cinepassov a akreditácií na Art Film Fest budú môcť počas festivalu cestovať mestskou hromadnou dopravou zadarmo," uviedla marketingová riaditeľka festivalu Veronika Kašpar Šmihuľová. Dodala, že stačí, ak sa v autobuse preukážu svojím cinepassom či akreditáciou.  

Ukončenie festivalu spojené s vyhlásením výsledkov bude v sobotu 25. júna večer v priestoroch haly umenia Kunsthalle.

Art Film Fest sa v minulosti konal v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, festival s pôvodným názvom Artfilm vznikol v roku 1993.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.