V hlavnom meste budú cez víkend korunovať Máriu Teréziu

Na archívnej snímke zmenšená podoba jazdeckej sochy Márie Terézie od Jána Fadrusza z roku 1897. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 24. júna (TASR) – Bratislava sa v najbližších dňoch presunie v čase. Od piatka (24.6.) do nedele (26.6.) tu bude totiž prebiehať 14. ročník Korunovačných slávností. Tentoraz si pripomenú 275. výročie korunovácie najvýznamnejšej panovníčky Márie Terézie, ktorá bola v Bratislave korunovaná.

"Mária Terézia mala Bratislavu rada. Často sem chodievala. Mala tu svojich priateľov. Aby sme priblížili túto našu najvýznamnejšiu kráľovnú a jej dobu, pre návštevníkov sme pripravili niekoľko aktivít," informoval TASR organizátor podujatia Miroslav Vetrík.

Hlavný program, obrad korunovácie, je pripravený v sobotu (25.6.) podľa historických podkladov. Po desiatich rokoch sa znovu uskutoční v chráme. "Tentoraz v jezuitskom kostole. Mária Terézia mala k jezuitom veľmi blízko. Boli totiž jej učiteľmi," vysvetlil Vetrík. Obrad korunovácie bude v latinčine, ktorou Mária Terézia plynulo rozprávala. Počas obradu zaznejú časti liturgickej omše od Georga Wagenseila a Antonia Caldaru, hudobných skladateľov z 18. storočia. Komu sa nepodarí zakúpiť vstupenku do kostola, môže si obrad korunovácie pozrieť na veľkoplošnej obrazovke na Hlavnom námestí, kde bude pripravených bezplatných 500 miest na sedenie. Na tomto námestí sa uskutoční aj pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy.

Pre toto podujatie nechali organizátori ušiť repliku korunovačného kostýmu Márie Terézie. V korunovačnom sprievode, ktorý začne z Bratislavského hradu od Viedenskej brány, budú účinkujúci oblečení v dobových kostýmoch, ktoré sa nosili práve v 18. storočí.

Ešte pred obradom korunovácie v sobotu o 11.00 h sa na Hlavnom námestí návštevníci dozvedia o historických udalostiach predchádzajúcich korunovácii Márie Terézie. Napríklad, spoznajú zápas jej otca Karola o presadenie Pragmatickej sankcie, čiže zákona, vďaka ktorému mohla byť Mária Terézia korunovaná ako kráľ.

Po obrade korunovácie sa medzi ľud rozhodí 1000 kusov korunovačných žetónov Márie Terézie. Vyrazené sú v bronze v Mincovni Kremnica podľa originálu korunovačnej medaily Márie Terézie od jej rakúskeho medailéra Mathiasa Donnera. Na Hviezdoslavovom námestí si budú môcť ľudia pochutiť na pečenom volovi i korunovačnom guláši. Z Vtáčej fontány potečie víno.

Pre deti majú organizátori pripravený dobový kolotoč, strelnicu a rytierskeho koňa. Pre väčšie deti hľadanie korunovačného pokladu. Korunovačnú atmosféru budú dotvárať dobové tance a hudba. Chýbať nebude ani korunovačný ohňostroj. "Podujatia sa zúčastní aj vnuk nášho posledného cisára – Georg Habsburg. Z Budapešti sa na podujatie vypravuje špeciálne historický vlak. Takisto očakávame veľa návštevníkov z Rakúska," povedal Vetrík.

Od piatka do nedele bude na Hviezdoslavovom námestí Korunovačný jarmok dobových remesiel. Primaciálne námestie v týchto dňoch bude zas patriť Festivalu frankovky.

Máriu Teréziu korunovali za uhorskú kráľovnú pred 275 rokmi

V bratislavskom Dóme svätého Martina korunovali pred 275 rokmi 25. júna 1741 Máriu Teréziu za uhorskú kráľovnú.

Mária Terézia sa narodila 13. mája 1717 ako dcéra rakúskeho cisára Karola VI. Keďže sa mu nepodarilo splodiť mužského potomka, na základe pragmatickej sankcie z roku 1713 sa jeho nasledovníčkou stala práve ona. Za Františka I. Lotrinského sa vydala 12. februára 1736, do svojej korunovácie porodila štyri deti.

Na korunovačnú slávnosť prišla Mária Terézia s manželom a malým sprievodom už 20. júna 1741. V Bratislave sa v deň korunovačnej slávnosti sústredila celá elita Uhorka. Slávnosť sa začala o ôsmej hodine ráno, keď sa korunovačný sprievod pohol z Bratislavského hradu. Do mesta vstúpil sprievod Vydrickou bránou a sprevádzali ho aj mešťania na čele s richtárom. Obrad sa uskutočnil v Dóme svätého Martina. Ostrihomský arcibiskup a primas krajiny knieža Imrich Esterházy ju korunoval za uhorskú kráľovnú presne tak, ako to dovtedy prináležalo len kráľom. Do pravej ruky jej vložil žezlo, do ľavej krajinské jablko a spoločne s palatínom jej na hlavu položil svätoštefanskú korunu. Prítomní zvolali: "Vivat Domina et Rex Noster". Potom zaznela hymna a do toho všetkého sa ozýval hlas zvonov a hrmenie diel. Po hymne odobrali kráľovnej insígnie, aby mohla v pokoji sledovať omšu.

Po prísahe a slávnostnej omši Mária Terézia na koni viedla sprievod cez mesto. Prefekt kráľovskej komory na konci sprievodu rozhadzoval strieborné korunovačné toliare. Panovníčka sa zastavila na Františkánskom námestí pred sochou Panny Márie, ktorú sem dal osadiť jej starý otec Leopold I. Vo františkánskom kostole jej palatín gróf Ján Pálfi predstavil 45 šľachticov, ktorých kráľovná pasovala za rytierov. Po skončení tejto časti korunovácie nastúpila do vyzdobeného koča a Michalskou bránou vyšla za hradby mesta. Tam ju čakala tretia časť korunovačného ceremoniálu. Pred kostolom milosrdných bratov predniesla prísahu a na korunovačnom pahorku na brehu Dunaja urobila mečom kríž na štyri svetové strany na znak odhodlania brániť krajinu. Pospolitý ľud sa zabával na uliciach do rána, všetci dostali zadarmo najesť a napiť.

V bratislavskom Dóme sv. Martina korunovali v rokoch 1563 až 1830 devätnásť kráľov a kráľovien. Jozef II., syn Márie Terézie a následník trónu, sa odmietol dať korunovať za uhorského kráľa, pretože nechcel prisahať na uhorskú ústavu. Svätoštefanskú kráľovskú korunu na jeho príkaz odviezli 13. mája 1784 z Bratislavy do rakúskej Viedne, kde ju uložili v cisárskej klenotnici.

Aj tohto roku významnú udalosť pripomenú v Bratislave Korunovačné slávnosti, ktoré začínajú v piatok 24. júna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.