Hradné dni v Starej Ľubovni sú venované výročiu návštevy Jána Kazimíra

Ľubovniansky hrad v Starej Ľubovni Foto: TASR/Oliver Ondráš

Stará Ľubovňa 27. júla (TASR) - Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni každoročne organizuje Hradné dni, ktoré sú tematicky zamerané na významný medzník, prípadne udalosť z dejín hradu. Tento rok je ich témou 360. výročie návštevy poľského kráľa Jána Kazimíra na hrade Ľubovňa. Podujatie sa uskutoční na hrade v dňoch 29. až 31. júla.

"Poľský kráľ Ján Kazimír navštívil hrad v roku 1656. Tieto udalosti literárne spracoval poľský spisovateľ Henryk Sienkiewicz v románe Potopa," uviedol pre TASR historik Ľubovnianskeho múzea Peter Žarnovský. Tento panovník vládol v období, keď Švédske kráľovstvo vpadlo do Poľska. Nepriateľské vojská rýchlo postupovali k mestu Krakov. "V nebezpečenstve sa ocitol aj samotný kráľ Ján Kazimír, ktorý musel na istý čas odísť do exilu. Keď sa vracal späť z vyhnanstva, aby oslobodil svoje kráľovstvo, zastavil sa na hrade Ľubovňa, kde ho prijal vtedajší spišský starosta Juraj Sebastián Lubomirski," priblížil Žarnovský.

Počas programu Hradných dní sa predstavia poľskí husári z Krakova, mušketieri zo skupiny Bojník z Bojníc a sokoliar sv. Bavona z Banskej Štiavnice. "Návštevníci uvidia ukážky zdatnosti husárskych jazdcov, šermiarske umenie mušketierov či lov pernatými dravcami," doplnil Žarnovský. Súčasťou podujatia budú aj nočné prehliadky hradu v piatok 29. júla so vstupmi o 21.00, 21.15, 21.30 a 21.45 h. Nočná ohňová šou sa začne o 22.00 h. V nedeľu 31. júla je pre návštevníkov v renesančnom paláci pripravený aj večerný koncert Zlatý vek gitary so začiatkom o 19.00 h.

Hradné dni podľa Žarnovského patria každoročne medzi najnavštevovanejšie podujatia, ktoré organizuje hrad v Starej Ľubovni. Program sa začína o 11.00, 13.30 a 15.30 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.