Bratislava 27. júla (TASR) – Ministerstvo vnútra (MV) SR ani polícia za prvý polrok tohto roka neevidujú žiadne vážnejšie incidenty v azylových zariadeniach či v útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov na Slovensku. V tomto období požiadalo o azyl v Slovenskej republike 57 ľudí. Azyl bol udelený 155 žiadateľom, vrátane skupiny 149 Iračanov, ktorých Slovensko prijalo koncom minulého roka. Doplnková ochrana bola poskytnutá šiestim žiadateľom. TASR informoval Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra a hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
MV SR momentálne eviduje na Slovensku desiatky žiadateľov o azyl. V záchytnom tábore v Humennom ide o štyri osoby, v pobytovom tábore Opatovská Nová Ves sa nachádza desať žiadateľov o azyl, v pobytovom tábore Rohovce evidujú 15 žiadateľov a v záchytnom tábore v Humennom, ktorý sa využíva aj na humanitárny transfer, je momentálne umiestnených 110 utečencov.
V prípade záchytného tábora v Humennom však ide o poskytnutie dočasného útočiska utečencom, ktorí na Slovensku neostávajú, ale do šiestich mesiacov smerujú do cieľových krajín, väčšinou USA a Kanady. „Ide o utečencov, ktorí majú štatút utečenca OSN. Migračný úrad MV SR v rámci humanitárneho transferu im poskytuje ubytovanie, stravu a základné hygienické potreby,“ uviedol pre TASR Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.
Slovensko podľa rezortu vnútra takto poskytuje kapacity na zvládanie ťažkej situácie najmä zraniteľným utečencom, ako sú matky s deťmi, ktorí sa nachádzajú v konfliktných zónach a potrebujú okamžitú evakuáciu.
Od roku 2009 bolo na Slovensku v rámci humanitárneho transferu 1 035 presídlencov – osôb pod ochranou Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Odišlo 925 presídlencov.
Slovenská republika je jedným z dvoch štátov Európskej únie, ktoré týmto spôsobom pomáhajú utečencom.
Žiadne priestupky či trestné činy neeviduje polícia v období prvého polroka tohto roka ani v útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach a Medveďove.
„Za prvý polrok tohto roka bolo v týchto útvaroch umiestnených 374 osôb, najviac ich pochádzalo zo Sýrie, Afganistanu, Iraku, Pakistanu, Alžírska. O azyl požiadalo v zariadeniach celkovo 18 osôb,“ povedala Baloghová pre TASR.
Minulý rok v lete informoval policajný prezident Tibor Gašpar o vážnejšom konflikte medzi dvoma migrantmi, počas ktorého jeden z nich použil pri útoku zubnú kefku upravenú ako bodec.
Polícia muža obvinila z ublíženia na zdraví.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR