V Bratislave bola spomienka na sv. Gorazda

Na snímke soška sv.Gorazda. Foto: TASR Daniel Veselský

Bratislava 28. júla (TASR) - Na spomienke venovanej sv. Gorazdovi, ktorá sa v stredu (27.7.) konala už po 24. raz v Bratislave, si pripomenuli aj pamiatku troch významných slovenských osobností spoločenského a cirkevného života. Všetkých troch mužov spájal, okrem blízkeho vzťahu k tomuto slovenskému svätcovi, aj dátum smrti. Pre TASR to povedal predseda Spoločnosti sv. Gorazda Miroslav Holečko.

Keď sme slávili jednu z prvých spomienok v hlavnom meste v kostole Blumentál, omšu celebroval vtedajší biskup, predseda cyrilometodskej spoločnosti Dominik Hrušovský a začal ju rozlúčkou s básnikom Gorazdom Zvonickým, ktorý práve v ten deň zomrel“, uviedol Holečko, ktorý doplnil, že v roku 2011 zomrel v tento deň banskobystrický biskup Rudolf Baláž. „Je viac ako symbolické, že do tretice odišiel do domu otcovho aj arcibiskup Hrušovský“, dodal Holečko s tým, že spomienka na svätca sa koná každý rok bez ohľadu na to, aký je deň. Dôležitý je dátum, ktorý v liturgickom kalendári patrí sv. Gorazdovi a sedempočetníkom.

Posledných deväť rokov je Slávnosť sv. Gorazda v Gréckokatolíckom katedrálnom chráme Povýšenia Kríža v Bratislave. „Tohtoročná spomienka, ktorá sa koná v mimoriadnom Svätom roku milosrdenstva, je súčasťou Dekády sv. Gorazda na Slovensku 2016 - 2025, nad ktorou už po ôsmy raz prevzal záštitu exprezident SR Ivan Gašparovič“, uviedol celebrant sv. liturgie, generálny vikár Vladimír Skyba.

V hudobno-poetickej kompozícii Na chválu a slávu nášmu prvosvätcovi, ktorú scenáristicky a režijne pripravil Miroslav Holečko, po prvý raz zaznela poéma Monument Gorazdovi od súčasného slovenského básnika Jaroslava Rezníka st.

Na 24. slávnosti sv. Gorazda sa organizačne podieľalo Národné osvetové centrum, Gréckokatolícka cirkev, eparchia Bratislava, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Matica slovenská a Spoločnosť sv. Gorazda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.