Fond na podporu vzdelávania má nedostatok financií, chystajú sa zmeny

Ilustračná snímka Foto: TASR – Milan Kapusta

Bratislava 1. augusta (TASR) – Fondu na podporu vzdelávania (FNPV) hrozí nedostatok finančných prostriedkov. Ministerstvo školstva preto pripravuje zmeny v zákone o FNPV. Upraviť sa má viaczdrojové financovanie a podmienky na poskytovanie pôžičiek. Novela zákona by sa mala do legislatívneho procesu dostať v priebehu augusta.

"Základným problémom fondu pri poskytovaní pôžičiek je nedostatok finančných prostriedkov, čo sa prejavuje aj tým, že fond dokázal v akademických/školských rokoch 2013/14 a 2014/15 uspokojiť len necelých 60 percent žiadateľov," uvádza ministerstvo školstva v predbežnej informácii k novele zákona.

Nedostatok finančných prostriedkov podľa neho negatívne ovplyvňuje napríklad dlhodobý neúmerný pokles výnosov štátnych dlhopisov s desaťročnou splatnosťou, podľa ktorých sa stanovuje výška úročenia poskytovaných pôžičiek. Taktiež zákaz zhodnocovania voľných finančných prostriedkov fondu v komerčných bankách či nemožnosť od júna 2013 vyberať poplatky za vedenie a správu pôžičkových účtov.

Hlavnou činnosťou FNPV je poskytovanie pôžičiek študentom vysokých škôl, pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom škôl a študentom doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia. Fond od svojho vzniku v roku 2013 poskytol pôžičky viac ako 4200 študentom a pedagógom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.