V Číne sa začal súdny proces s obvineným z rozvracania štátnej moci

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Peking 2. augusta (TASR) - Pred súdom v severočínskom meste Tchien-ťin sa začal dnes proces s prvým zo štyroch ochrancov ľudských práv, obvinených z pokusu o rozvracanie štátnej moci. Ide o prvé verejné pojednávanie v kauze, ktorej vyšetrovanie trvá rok a týkalo sa stoviek čínskych ľudskoprávnych aktivistov.

Agentúra Sinchua informovala dnes o začatí súdneho procesu, v ktorom ako obvinený vystupuje aktivista Čaj Jen-min. Zadržaný bol pred rokom, 9. júla, v rámci operácie vládnych síl, ktorej cieľom bolo paralyzovať okruh právnikov pracujúcich pre ľudskoprávnych aktivistov. Zadržaných a vypočúvaných bolo takmer 300 osôb. Väčšinu z nich potom úrady prepustili na slobodu.

Podľa Sinchuy dnes súd v Tchien-ťine uznal Čaja za vinného z pokusu o narušenie štátnej moci a odsúdil ho na tri roky väzenia so štvorročným odkladom. Okrem toho ho na štyri roky zbavil politických práv. Čaj uviedol, že sa proti tomuto rozsudku neodvolá, dodala Sinchua.

Pracovník čínskej pobočky organizácie Amnesty International Patrick Poon pre agentúru DPA uviedol, že nie je jasné, prečo Čaj dostal "skôr miernejší trest". Podľa Poona to môže znamenať aj to, že počas vyšetrovacej väzby bol pod obrovským tlakom zo strany úradov. Upozornil, že Čaj je na štyri roky zbavený svojich politických práv, "čo v skutočnosti znamená, že bude na štyri roky umlčaný".

Príslušná prokuratúra v júli avizovala súdne procesy s právnikom Čou Š'-fengom z pekinskej právnickej firmy Feng-žuej, ktorá sa intenzívne venuje prípadom porušovania ľudských práv, a s ďalšími tromi ľudskoprávnymi aktivistami vrátane Čaja. Vo väzení zostávajú desiatky ďalších aktivistov, pričom ich právny štatút je neistý.

Agentúra AP informovala, že v okolí budovy súdu, kde sa dnes proces s Čajom začal, hliadkovala polícia. V pondelok sa pred súdom zhromaždili ľudia, ktorí sa za podpory zahraničných diplomatov domáhali lepšej informovanosti o riešených prípadoch.

Úrady na tieto požiadavky reagovali prizvaním piatich zahraničných médií a ďalších pozorovateľov - podľa AP však ide o pokus umlčať kritiku podporovateľov aktivistov za takmer úplnú absenciu transparentnosti v dotyčných kauzách.

Podľa AP úrady novinárov sústredili v hoteli v blízkosti súdu, kde im poskytli technické zabezpečenie a občerstvenie a v zasadacej miestnosti im na veľkoplošnej obrazovke premietali prepisy výrokov zo zasadnutia súdu.

Manželky viacerých väznených aktivistov informovali, že úrady im odmietali, rovnako ako aj právnikom ich partnerov, celý rok povoliť návštevu a iba príležitostne im ústne poskytovali kusé informácie o zadržaných. Niektorí rodinní príslušníci, ktorí sa domáhali správ o svojich blízkych, boli dokonca nakrátko zadržaní. Od nedele je vo väzbe aj Čajova manželka Liou Er-min. Jej priatelia o nej odvtedy nemajú žiadne správy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.