Steinmeier: Turecko môže chcieť od EÚ rušenie víz, keď splní podmienky

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier odpovedá na otázky novinárov počas záverečného dňa rokovania ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v Bruseli v stredu 2. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Berlín 2. augusta (TASR) - Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier odmieta debatovať o uvoľnení vízového režimu medzi EÚ a Tureckom, kým na to nebudú splnené všetky predpoklady.

Podľa jeho vyjadrenia pre denník Rheinische Post, ktoré dnes citovala agentúra DPA, sú podmienky vízovej liberalizácie "známe všetkým stranám" a Turecko sa zaviazalo, že podnikne nutné kroky, aby tieto podmienky splnilo. "Avšak momentálne to tak ešte nie je a Turecko na tom ešte musí pracovať," konštatoval Steinmeier.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Foto: TASR/AP

Postoj Turecka

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu v rozhovore pre pondelňajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal, že Ankara nemôže zaručiť ďalšie plnenie marcovej dohody s EÚ o migrantoch, ak druhá strana neumožní tureckým občanom cestovanie bez víz najneskôr do októbra. Európska komisia reagovala vyhlásením, podľa ktorého sa hrozbami Ankary nenechá ovplyvniť a naďalej trvá na splnení stanovených 72 podmienok. Ich súčasťou je napríklad reforma tureckých protiteroristických zákonov.

Steinmeier zdôraznil, že prístupové rokovania medzi EÚ a Tureckom nesmú byť prerušené, pretože "oklieštenie stykov je ten najhorší mysliteľný politický prostriedok". Na druhej strane priznal, že prípadné obnovenie trestu smrti v Turecku by "nebolo zlučiteľné s európskymi hodnotami".

Napätie medzi Ankarou a Berlínom sa vyostrilo po pokuse o vojenský prevrat v Turecku, z ktorého tamojšia vláda obviňuje islamského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA. Ankara požaduje od Spojených štátov jeho vydanie a od Berlína zasa extradíciu údajných priaznivcov tohto duchovného.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.