Bývalí juhoslovanskí agenti dostali za vraždu disidenta doživotie

Ilustračné foto z Mníchova v Bavorsku. Foto: TASR/AP

Berlín 3. augusta (TASR) - Súd v bavorskej metropole Mníchov poslal na doživotie do väzenia dvoch bývalých príslušníkov juhoslovanskej tajnej služby, označených za spolupáchateľov vraždy chorvátskeho disidenta Stjepana Djurekoviča, ktorá sa odohrala v roku 1983 na území Bavorska. Informovala o tom dnes rozhlasová a televízna stanica Bayerischer Rundfunk (BR).

Predsedajúci sudca mníchovského Vrchného krajinského súdu rozhodol v súlade s návrhom prokuratúry o rovnakom treste pre oboch obžalovaných Chorvátov - bývalého šéfa juhoslovanskej tajnej služby Zdravka Mustača, ako i jeho niekdajšieho kolegu Josipa Perkoviča. Vynesený rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Podľa BR boli Mustač (74) a Perkovič (71) odsúdení aj napriek absencii "rukolapných dôkazov", že majú podiel na zavraždení Djurekoviča. Proti tejto dvojici však stojí "bohatá mozaika" svedeckých výpovedí a listín. Hoci Mustač s Perkovičom vraždu sami nevykonali, sú považovaní za osoby, ktoré ju nariadili.

Mustača s Perkovičom postavili v Nemecku pred súd v októbri 2014, s výnimkou krátkeho záverečného vystúpenia však obaja počas celého procesu mlčali.

Djurekoviča našli zavraždeného 28. júla 1983 v meste Wolfratshausen neďaleko Mníchova. Tak Mustač, ako aj Perkovič akúkoľvek spojitosť s týmto zločinom popierali. Chorvátsko ich spočiatku odmietalo vydať do Nemecka, nakoniec však ustúpilo po vstupe do EÚ v roku 2014.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.