Ružinov a Rača ošetrujú verejnú zeleň

Na snímke park. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 4. augusta (TASR) – Bratislavská mestská časť (MsČ) Rača začala s ošetrovaním stromov a stromovej vegetácie, ktorá si vyžaduje nevyhnutné zdravotné orezy. Ide o pravidelnú údržbu drevín, ale zároveň aj o riešenie požiadaviek zo strany obyvateľov, napr. ak stromy veľmi tienia a zasahujú do fasád budov, ak je potrebné zabezpečiť podchodnú a podjazdnú výšku stromov alebo stromy poškodila búrka či vietor. "Naši odborní zamestnanci majú územie prejdené a zmapované," povedala pre TASR hovorkyňa račianskeho starostu Eva Miklánková.

Údržba drevín je podľa nej síce vopred naplánovaná, ale samotný plán realizácie sa dá aktualizovať a dopĺňať, a to aj podľa naliehavosti jednotlivých požiadaviek. Obyvatelia totiž takmer každý deň posielajú fotografie stromov či drevín, ktoré treba orezať alebo nejakým spôsobom ošetriť. Bližšie informácie spolu s plánom realizácie orezov im pritom radi poskytnú na oddelení životného prostredia račianskeho miestneho úradu.

Miestna samospráva už takto ošetrila verejnú zeleň v Krasňanoch na uliciach Horná, Pekná cesta, Kadnárova, Hubeného či Hagarová. Orezom sa nevyhli ani niektoré dreviny, napr. na Cígeľskej, Závadskej či Tbiliskej. Hovorkyňa pritom ubezpečuje, že ide výhradne o nevyhnutný zdravotný orez stromov a kríkov, ktorí si nakoniec obyvatelia daných lokalít pochvaľujú. Ošetrenie stromov vykonáva odborná arboristická spoločnosť, ktorá vzišla z verejnej obchodnej súťaže a má zmluvu s mestskou časťou.

MsČ Ružinov zasa na svojej webovej stránke informuje o povolení na výrubov niektorých stromov a s tým súvisiacu náhradnú výsadbu, resp. o začatí konania vo veci vydania súhlasu na výrub drevín. A areáli Materskej školy Západná by sa malo odstrániť 16 stromov, ktorých súčasný stav môže ohrozovať bezpečnosť. Ide napr. o javor, dub, smrek, lipu, brezu, borovicu či slivku višňoplodú, ktorých výrub požaduje aj fytopatologický posudok. V ňom sa konštatuje, že degeneratívne procesy prevládajú nad rastovými. Samospráva ale zároveň požaduje náhradnú výsadbu 27 nových stromov.

Vyrúbať by sa tiež mal viac ako 60-ročný topoľ pred bytovým domov na Trnavskej ceste. Na jeho kmeni sa nachádzajú nádory a viaceré dutiny s práchnivým drevom, v korune zasa suché konáre. Strom je okrem toho nad kanalizačným potrubím a už v minulosti sa vraj stávalo, že konáre upchali kanalizáciu a splašky pretekali do pivničných priestorov. Samospráva výrub stromu povolila s tým, že v danej lokalite vysadí štyri nové ihličnaté stromy.

Samospráva zároveň informuje, že začína konania vo veci vydania súhlasu na výrub stromov. V prvom prípade ide o 42 stromov a 73 metrov štvorcových kríkov v katastrálnom území Nivy, dôvodom žiadosti je plánovaná stavba Diaľnica D1 Bratislava, križovatka Prievoz – rekonštrukcia. Druhý prípad sa týka niekoľkých stromov na Kľukatej ulici pre plánovanú výstavbu rodinných domov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.