Nokia sa v 2. kvartáli prepadla do straty

Na archívnej snímke sídlo spoločnosti Nokia vo fínskom Espoo. Foto: TASR/AP

Helsinki 4. augusta (TASR) - Fínska spoločnosť Nokia vykázala v 2. kvartáli tohto roku čistú stratu a jej prevádzkový zisk strmo klesol viac, ako analytici odhadovali. Dôvodom bol slabý dopyt po mobilných sieťach a náklady na integráciu firmy Alcatel-Lucent. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Presnejšie, fínska spoločnosť vykázala za tri mesiace do konca júna 2016 čistú stratu 665 miliónov eur, zatiaľ čo vlani v rovnakom období dosiahla čistý zisk z 347 miliónov eur.

Prevádzkový zisk Nokia pred úrokmi a zdanením (EBIT) sa pritom v 2. kvartáli prepadol medziročne o 49 % na 332 miliónov eur. Zaostal tak za odhadmi analytikov, ktorí predpovedali, že klesne na 400 miliónov eur.

Nokia začiatkom tohto roka dokončila akvizíciu konkurenčnej francúzskej firmy Alcatel-Lucent, ktorá by jej mala pomôcť znížiť náklady. Fínsky koncern najnovšie odhaduje, že v roku 2018 ušetrí na nákladoch až 1,2 miliardy eur, a nie pôvodne očakávaných 900 miliónov eur.

Fínska firma patrila v minulosti medzi najväčších výrobcov mobilných telefónov, ale v roku 2014 svoju mobilnú divíziu predala Microsoftu a rozhodla sa sústrediť na výrobu telekomunikačných sieti.

Z hospodárskych výsledkov ďalej vyplýva, že kombinované tržby oboch zlúčených spoločností v uplynulom kvartáli klesli o 11 % na 5,67 miliardy eur zo 6,4 miliardy eur, čo je súčet ich vlaňajších tržieb.

Dôvodom nižších tržieb bol podľa Nokie slabý odbyt mobilných sietí, ktorý sa podieľa zhruba 80 % na obrate spoločnosti. Nokia zároveň uviedla, že zaznamenala 12-% pokles tržieb z predaja sieťových zariadení na oboch kľúčových trhoch - v Európe aj v Severnej Amerike. V ázijsko-tichomorskom regióne sa jej tržby v 2. štvrťroku znížili o 6 %, pričom v Číne klesli o 5 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.