V New Yorku sa koná druhé kolo voľby nového generálneho tajomníka OSN

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý je jedným z uchádzačov o funkciu generálneho tajomníka OSN, obhajuje svoju kandidatúru v sídle OSN v New Yorku 7. júna 2016. Foto: TASR/AP

New York 5. augusta (TASR) - Druhé kolo výberu nového generálneho tajomníka OSN sa dnes koná v sídle svetovej organizácie v New Yorku. V prvom neoficiálnom hlasovaní skončil v júli s najlepšími výsledkami portugalský premiér António Guterres, tesne za ním sa umiestnil slovinský exprezident Danilo Türk, píše denník The Straits Times.

Aktuálne je v hre o kreslo šéfa OSN 11 kandidátov, siedmi z nich vrátane slovenského ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka pochádzajú z východnej Európy. Na stretnutí za vylúčenia verejnosti sa 15 členov Bezpečnostnej rady prostredníctvom hlasovacích lístkov vyjadrí o každom kandidátovi troma možnými spôsobmi - podporou, nepodporou alebou žiadnym názorom.

Niekdajšia chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová stiahla vo štvrtok svoju kandidatúru po tom, ako v prvom kole zaznamenala najslabší výsledok. Bezpečnostná rada čelí tlaku, aby zasadla na kreslo šéfky OSN prvýkrát žena, najlepšie z východnej Európy ako regiónu, ktorý dosiaľ nemá v tejto funkcii zastúpenie.

Medzi ďalšími kandidátkami je generálna riaditeľka Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová z Bulharska a novozélandská expremiérka Helen Clarková, ktorá momentálne vedie Rozvojový program OSN (UNDP). Bokovová skončila v prvom kole na treťom mieste, Clarková na šiestom.

V nasledujúcich týždňoch sa očakávajú ďalšie kolá, pričom BR OSN oznámi meno nového generálneho tajomníka OSN v októbri. Jeho päťročný mandát začne plynúť od 1. januára 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.