Röntgen odhalil pod maľbou Edgara Degasa skrytý portrét

Francúzsky maliar Edgar Degas Foto: wikipedia.org

Sydney 5. augusta (TASR) - Špeciálny röntgen odhalil pod maľbou francúzskeho impresionistického maliara Edgara Degasa s názvom Portrét ženy ďalšiu vrstvu s dosiaľ skrytým portrétom.

Cez dielo významného francúzskeho maliara s názvom Portrét ženy, zachytávajúce bucľatú ženu, presvitajú obrysy predchádzajúcej maľby. Až nedávno sa vďaka špeciálnemu silnému röntgenu podarilo vedcom zobraziť celú ukrytú vrstvu a zistilo sa, že ide o ďalší portrét ženy.

Austrálski výskumníci v článku publikovanom tento týždeň v internetovom vedeckom magazíne Scientific Reports uviedli, že sa domnievajú, že ide o Emmu Dobignyovú, jednu z Degasových najobľúbenejších modeliek.

Výskumníci už dlhšie vedeli, že Degas, známy predovšetkým maľbami a sochami baletiek, tento portrét premaľoval cez inú maľbu. S postupujúcim časom začali postupne čoraz viac vystupovať na povrch kontúry maľby javiacej sa ako iný portrét.

Pracovníci Národnej galérie vo Viktórii v Melbourne preto požiadali vedcov z inštitútu Australian Synchrotron, aby dielo preskúmali metódou známou ako röntgenová fluorescencia (XRF) a pomocou nej sa podarilo odkryť pôvodnú skicu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.