Diela Galérie M. A. Bazovského nájde verejnosť na Webe umenia

Na snímke busta Miloša A. Bazovského. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 8. augusta (TASR) – Zdigitalizované výtvarné diela zo zbierok Galérie M. A. Bazovského (GMAB) v Trenčíne si môže pozrieť verejnosť vo vysokom rozlíšení na Webe umenia. Galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa tak pridala k šiestim galériám, ktoré zverejňujú svoje zbierky online.

Ako TASR informovala Veronika Rezáková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK v rámci projektu Digitálna galéria skenovaním a fotografovaním zdigitalizovala GMAB od roku 2013 viac než 3000 malieb, grafík, kresieb a sôch. Tieto diela postupne pribúdajú na Web umenia aj s popisnými údajmi a digitálnymi reprodukciami vo vysokom rozlíšení, umožňujúc prezerať si tvorbu slovenských majstrov naozaj zblízka.

V aktuálnom výbere zo zbierok GMAB sa na Webe umenia nachádza napríklad množstvo pohľadov na mesto Trenčín, hrad a okolitú krajinu, abstraktné a figurálne kompozície Viery Kraicovej a Ladislava Bergera, atmosférické krajinomaľby Rudolfa Moška, Svetozára Abela, Jána Šandoru, kresby a štúdie Mikuláša Galandu či Ladislava Mednyánskeho, sochy, objekty a reliéfy od Jozefa Fizela, Milana Struhárika a ďalších.

"K dnešnému dňu sa na Webe umenia nachádza 271 diel z depozitu Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. V auguste bude dokončená ďalšia fáza digitalizácie zbierok diel z našej galérie. Web umenia je výborný krok, ako priblížiť umenie širokej verejnosti. Preto sa veľmi teším, že Galéria Bazovského sa pridala k tomuto projektu. Naďalej však pozývame širokú verejnosť na zážitok z osobného kontaktu s výtvarným umením priamo v našej galérii," uviedla riaditeľka GMAB Barbora Varga Petríková.

Diela možno vyhľadávať a triediť podľa kategórií (autor, žáner, technika, datovanie), neskôr sa tiež stanú súčasťou tematických kolekcií a článkov. Stretnú sa tak s dielami zo zbierok iných galérií, prepojenými motívom, autorstvom či okolnosťami vzniku. Pribúdajúce diela z GMAB rozšíria profily slovenských výtvarných umelcov a pomôžu vytvoriť komplexnejší pohľad na rôzne obdobia a premeny ich tvorby. Články a kolekcie predstavujú zaujímavú možnosť propagácie prebiehajúcich výstavných projektov zapojených galérií.

Na Webe umenia sa momentálne nachádza viac ako 85.000 diel výtvarného umenia a 4700 profilov výtvarných umelcov. Digitálne reprodukcie autorskoprávne voľných diel si môžu návštevníci stiahnuť vo vysokom rozlíšení a použiť bez obmedzení na súkromné aj komerčné účely. Web umenia spravuje Slovenská národná galéria, jeho vývoj realizuje lab.SNG – platforma, ktorá skúma možnosti využitia digitálnych technológií v galerijnej a muzeálnej praxi.

Národný projekt Digitálna galéria, v rámci ktorého boli diela zdigitalizované, sa skončil v novembri 2015 a bol jedným z národných projektov Operačného programu Informatizácia spoločnosti, prioritnej osi Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry, financovaný zo zdrojov EÚ. Digitalizácia v galériách však pokračuje aj naďalej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.