V rámci EÚ prispieva šport najviac k rastu ekonomiky Rakúska

Rakúska vlajka. Foto: TASR/AP

Bratislava 8. augusta (TASR) - Šport môže mať priaznivý vplyv na hospodársky rast štátov. Spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) najviac k rastu ekonomiky prispieva šport v susednom Rakúsku. Šport tam tvorí až 4 % výkonu ekonomiky. Slovensko a Česká republika sa nachádzajú na chvoste krajín, v ktorých šport prispieva k hospodárskemu rastu. Vyplýva to z aktuálnej analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

V piatok (5.8.) v brazílskom Rio de Janeiro odštartovali letné olympijské hry. Ako uviedli analytici banky, olympiáda je vrcholovým podujatím, pričom výnosy neraz nedokážu pokryť celkové náklady na jej organizáciu. A to najmä v prípade, ak sa hostiteľská krajina chce pred svetom "pochváliť". "Vrcholový alebo rekreačný šport však môže mať aj pozitívny dopad na ekonomiku a výraznejšie prispievať k hospodárskemu rastu. Keďže športové služby a tovary prechádzajú viacerými odvetviami ekonomiky, je ale veľmi ťažké odmerať presný príspevok," priblížil analytik banky Ľubomír Koršňák. Európska komisia sa rozhodla zostaviť takzvaný satelitný účet športu, zatiaľ sa ho štatistikom podarilo zrealizovať len v štyroch krajinách. V Rakúsku, na Cypre, v Poľsku a vo Veľkej Británii. EK sa však pokúsila v roku 2012 odhadnúť príspevok športu aj v ostatných krajinách EÚ.

Spomedzi štátov sa najviac na výkone ekonomiky šport podieľa v Rakúsku. Slovensko a Česká republika nepatria medzi lídrov. "Podiel športu na výkone ekonomiky dosahuje na Slovensku len 1,1 % a je štvrtým najnižším v rámci EÚ. Česká republika s podielom 1,2 % je na tom len o málo lepšie," doplnil Koršňák s tým, že na chvoste rebríčka sú prevažne krajiny regiónu strednej a východnej Európy (SVE).

"Jednoznačným lídrom regiónu SVE v oblasti športu je pritom Slovinsko, ktoré ako jediná krajina regiónu vykazuje podiel športu na ekonomike nad priemerom EÚ, teda 2,1 % výkonu ekonomiky," uviedol Koršňák. K priemeru únie sa ešte približujú Estónsko a Poľsko, ostatné krajiny regiónu výraznejšie zaostávajú. "Z krajín západnej Európy najmenší podiel športu na výkone ekonomiky vykazuje Švédsko, ktoré je spolu s Litvou na úplnom dne rebríčka s podielom športu na úrovni 0,9% výkonu ekonomiky," doplnil Koršňák.

Komisia pritom odhaduje, že šport v širšom ponímaní tvorí v krajinách EÚ v priemere 1,8 % výkonu ekonomiky, v užšom ponímaní približne 1,1 %. "Po započítaní nepriamych efektov plynúcich z dodávateľského reťazca by mohol byť šport na výkone ekonomiky EÚ ešte približne o dve tretiny vyšší a mohol by dosahovať až 3 %," vyčíslil Koršňák. Okrem rekreačných, kultúrnych a športových služieb sa totiž hrubá pridaná hodnota športu generuje vo väčšej miere aj vo vzdelávaní, v hoteloch a reštauráciách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.