Erdogan: Turecko chce s čistým štítom opäť začať spoluprácu s Ruskom

ruský prezident Vladimir Putin, archívne foto Foto: TASR/AP

Moskva 9. augusta (TASR) - Turecko chce obnoviť vzťahy s Ruskom a začať s ním opäť s čistým štítom spolupracovať v množstve odvetví, povedal pre agentúru TASS turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Najvyšší turecký predstaviteľ to uviedol v pondelok večer pred plánovaným dnešným stretnutím s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Petrohrade. Bude s ním hovoriť po prvý raz, odkedy sa v júni ospravedlnil za zostrelenie ruského vojenského lietadla pri turecko-sýrskych hraniciach z vlaňajšieho novembra.

Incident vyvolal krízu vo vzťahoch medzi Moskvou a Ankarou. Rusko naň reagovalo uvalením série obchodných sankcií, pozastavením poľnohospodárskeho dovozu z Turecka, ako aj turistických zájazdov do Turecka, čo vážne poškodilo tamojšiu ekonomiku. Obe krajiny pritom už pred zostrelením bombardéra mali vážne nezhody ohľadne Sýrie, kde Moskva a Ankara podporujú odlišné strany konfliktu.

V júni tohto roka však poslal Erdogan Putinovi list, v ktorom sa za zostrelenie stíhacieho bombardéra Su-24 ospravedlnil. Odvtedy sa vzťahy medzi oboma krajinami začali normalizovať: obnovili spoluprácu v oblasti boja proti terorizmu i vojenské kontakty, a okrem iného Putin vydal dekrét, ktorým zrušil obmedzenia pre cestovanie ruských turistov do Turecka.

Erdogan podľa agentúry Reuters dúfa, že návštevou Ruska by mohol vyprovokovať aj západné mocnosti, aby prehodnotili svoj vzťah k Ankare. Ten sa totiž vyhrotil po tom, ako v Turecku po potlačenom pokuse o štátny prevrat pozatýkali tisíce ľudí.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Erdogan v rozhovore pre TASS Putina opakovane nazval "drahým" či "váženým" priateľom.

"Táto návšteva mi pripadá ako nový míľnik v našich bilaterálnych vzťahoch, ktoré opätovne začínajú s čistým štítom," povedal turecký prezident. "Začne sa nová kapitola rusko-tureckých vzťahov. Táto nová kapitola bude obsahovať vojenskú, ekonomickú a kultúrnu spoluprácu," dodal.

Nemecko privítalo otepľovanie vzťahov medzi Ruskom a Tureckom

Splnomocnenec nemeckej vlády pre Rusko Gernot Erler označil dnes otepľovanie vzťahov medzi Ruskom a Tureckom za vítaný vývoj.

Jeho slová zazneli pred dnešnou schôdzkou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom v Petrohrade, informovala agentúra AP.

Podľa Erlera je v záujme Európy, "aby sa táto doba ľadová medzi Tureckom a Ruskom skončila, pretože brzdí aj pokrok pri riešení konfliktov" v Sýrii a na Kaukaze.

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier však neočakáva prehĺbenie rusko-tureckých vzťahov do takej miery, aby Moskva ponúkla Ankare alternatívu k NATO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.