Na výskum Vodného hradu vo Vranove nad Topľou poputuje 30 000 eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Vranov nad Topľou 9. augusta (TASR) - Výskum Vodného hradu v areáli gymnázia vo Vranove nad Topľou podporil Prešovský samosprávny kraj (PSK), ktorý je vlastníkom objektu, sumou 30.000 eur. Záujem o sprístupnenie týchto priestorov pretrváva už niekoľko desaťročí, ale až v súčasnosti sa začínajú realizovať konkrétne kroky smerujúce k ich záchrane. Pre TASR to uviedla riaditeľka gymnázia Zuzana Dragulová.

Zaujímavá archeologická lokalita sa nachádza vo vnútornom dvore gymnázia pod školským ihriskom. Ide o podzemné priestory zaniknutého, pravdepodobne stredovekého opevneného sídla - Vodný hrad, ktorý bol v roku 1994 vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Stavba je spojená s historickou osobnosťou grófky Báthoryovej.

Cieľom prvej fázy archeologického prieskumu je podľa slov Dragulovej zistiť, či bude možné realizovať plošný odkryv prvého poschodia dvojposchodovej podzemnej budovy a sprístupniť ho verejnosti ako podzemné múzeum. Predpokladané ukončenie tejto etapy je naplánované na koniec roka 2016.

"Tento veľký projekt má aj druhý cieľ – vyriešenie havarijného stavu školského ihriska gymnázia, ktoré je už niekoľko rokov nefunkčné," vysvetlila riaditeľka. Výsledkom celkového projektu by totiž malo byť aj nadúrovňové moderné športové ihrisko, slúžiace zároveň ako strecha múzea.

Iniciátorom projektu je riaditeľ Mestského domu kultúry vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielsky. Ten podľa slov Dragulovej nielen svojím nadšením, ale predovšetkým skúsenosťami a spoluprácou s poľskými odborníkmi prebudil opätovný záujem kompetentných o tento zatiaľ nepreskúmaný historický objekt v centre mesta.

"Vďaka aktívnej podpore zo strany Vranovčanov, predovšetkým vďaka osobnému vkladu honorárneho konzula Ukrajiny na Slovensku Stanislava Obického v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Prešov vznikol Zámer obnovy NKP Vodný hrad," dodala riaditeľka.

Územie Vranova nad Topľou je bohatým archeologickým náleziskom so stopami človeka už od staršej doby kamennej. Zatiaľ najstaršie stopy jeho prítomnosti pochádzajú z Vranova – Dlhého, odkiaľ je aj nález mamutej stoličky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.