Predsedníctvo #Siete sa dohodlo na pravidlách mimoriadneho Snemu

Na snímke predseda #SIETe Radoslav Procházka. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 10. augusta (TASR) - Predsedníctvo koaličnej strany #Sieť dnes aj za účasti poslancov Národnej rady SR dosiahlo konsenzus na pravidlách rokovania mimoriadneho sobotňajšieho (13.8.) Snemu a jednohlasne osvedčilo aj zoznam jeho delegátov. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa strany Karmen Németová.

"Z mojej strany tým boli splnené všetky povinnosti zabezpečiť riadny priebeh Snemu a otvorenú a férovú súťaž na ňom. Teším sa na ňu a jej výsledky budem v plnom rozsahu rešpektovať," uviedol predseda strany Radoslav Procházka. Či napokon bude kandidovať do najvyššej straníckej funkcie, zatiaľ nepovedal.

Pätica poslancov #Siete, ktorí kritizujú Procházku, hrozila neúčasťou na sobotňajšom Sneme v Trnave. Dôvodom boli pochybnosti o demokratickom priebehu prípravy a konania Snemu. "Pretrvávajú pochybnosti, či príprava sobotňajšieho Snemu spĺňa demokratické atribúty. To, že ani podpredsedovia strany nemajú prístup k zoznamu delegátov, ani k návrhu rokovacieho a volebného poriadku pár dní pred rokovaním Snemu, vyvoláva obavy z možných pripravovaných úskokov a trikov, ktoré môžu spochybniť čestnú a otvorenú súťaž kandidátov na predsedu," uviedla pätica poslancov vo svojom utorkovom (9.8.) stanovisku.

Andrej Hrnčiar, Martin Fedor, Katarína Cséfalvayová, Igor Janckulík a Eduard Adamčík deklarovali, že ak nebudú naplnené základné atribúty politickej korektnosti, otvorenosti a demokratických hodnôt, na takomto Sneme sa nezúčastnia.

Procházka na výhrady reagoval tým, že pätica kritikov má obavy o výsledok súťaže o post predsedu strany. "S prihliadnutím na osobu ich kandidáta je tá obava dôvodná," napísal v stanovisku. Podľa jeho slov všetci nespokojní poslanci vedia, že volebný poriadok aj zoznam delegátov schvaľuje dnešné zasadnutie Predsedníctva, na ktoré boli pozvaní. Procházkovi kritici majú na Sneme podporiť kandidatúru Eduarda Adamčíka.

Strana si bude nového predsedu voliť na mimoriadnom Sneme 13. augusta v Trnave. Pätica poslancov nedôveruje Procházkovi. Nemá podľa nich predpoklady na vedenie strany. Vytvorili si Platformu za zodpovednú politiku.

ADAMEC: V #Sieti je vynikajúca atmosféra

Vynikajúca atmosféra panuje v koaličnej strane #Sieť. Pred dnešným rokovaním straníckeho predsedníctva to vyhlásil jeho člen a štátny tajomník ministerstva kultúry Igor Adamec.

Či napokon bude šéf strany Radoslav Procházka na sobotňajšom (13. 8.) mimoriadnom Sneme #Siete opäť kandidovať do najvyššej straníckej funkcie, však Adamec nevie. "Zrejme to povie dnes. Je to jeho vec. Je to funkčný predseda, ako sa rozhodne, ja to budem rešpektovať," povedal novinárom. Napriek tejto neistote tvrdí, že v strane nie je dusno. "Je vynikajúca atmosféra. Ja mám dobrú náladu," dodal Adamec.

Na snímke štátny tajomník ministerstva kultúry SR Igor Adamec. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Pätica poslancov #Siete, ktorí kritizujú Procházku, však hrozí neúčasťou na sobotňajšom Sneme v Trnave. Dôvodom sú pochybnosti o demokratickom priebehu prípravy a konania Snemu. "Pretrvávajú pochybnosti, či príprava sobotňajšieho snemu spĺňa demokratické atribúty. To, že ani podpredsedovia strany nemajú prístup k zoznamu delegátov, ani k návrhu rokovacieho a volebného poriadku pár dní pred rokovaním snemu, vyvoláva obavy z možných pripravovaných úskokov a trikov, ktoré môžu spochybniť čestnú a otvorenú súťaž kandidátov na predsedu," uviedla pätica poslancov vo svojom stanovisku.

Andrej Hrnčiar, Martin Fedor, Katarína Cséfalvayová, Igor Janckulík a Eduard Adamčík deklarujú, že ak nebudú naplnené základné atribúty politickej korektnosti, otvorenosti a demokratických hodnôt, na takomto sneme sa nezúčastnia. "Naším cieľom je, aby Snem #Siete prebehol na základe demokratických pravidiel, otvorene a korektne. Pre ďalšiu budúcnosť #Siete je to nevyhnutné, rovnako ako aj dohoda na ďalších dôležitých vnútrostraníckych otázkach. Považujeme to za nevyhnutné, ak máme aj naďalej napĺňať program, s ktorým sme išli do volieb," napísali ďalej vo svojom stanovisku.

Procházka na výhrady reagoval tým, že pätica kritikov má obavy o výsledok súťaže o post predsedu strany. "S prihliadnutím na osobu ich kandidáta je tá obava dôvodná," napísal v stanovisku. Podľa jeho slov všetci nespokojní poslanci vedia, že volebný poriadok aj zoznam delegátov schvaľuje dnešné predsedníctvo, na ktoré boli pozvaní. Procházkovi kritici majú na sneme podporiť kandidatúru Eduarda Adamčíka.

Strana si bude nového predsedu voliť na mimoriadnom sneme 13. augusta v Trnave. Pätica poslancov nedôveruje Procházkovi. Nemá podľa nich predpoklady na vedenie strany. Vytvorili si Platformu za zodpovednú politiku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.