Škótska premiérka v Nemecku lobovala za návrhy o členstve Škótska v EÚ

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Foto: TASR/AP

Berlín 10. augusta (TASR) - Škótska premiérka Nicola Sturgeonová vyhlásila, že Škótsko by malo zostať súčasťou EÚ bez toho, aby vystúpilo zo zväzku s Britániou. V rozhovore pre nemeckú televíziu ARD dodala, že zotrvanie aspoň časti Spojeného kráľovstva v EÚ by bolo aj v záujme samotnej EÚ.

Sturgeonová vysvetlila, že vzhľadom na "bezprecedentné okolnosti musíme byť pripravení myslieť na bezprecedentné riešenia". Poznamenala, že v tomto duchu by chcela viesť všetky diskusie.

Rozhovor so Sturgeonovou sa uskutočnil v Berlíne, kde sa v utorok stretla s nemeckým viceministrom zahraničných vecí Michaelom Rothom. Na schôdzke zopakovala svoje presvedčenie, že jednou z možností, ako dosiahnuť zotrvanie Škótska v EÚ, je vypísanie nového referenda o nezávislosti tohto historického regiónu od zvyšku Británie.

Bezprostredne po referende o členstve Británie v Európskej únii, ktoré sa konalo 23. júna a v ktorom zvíťazili tábor prívržencov tzv. brexitu, škótsku nezávislosť podľa prieskumov podporovalo 59 percent Škótov. Tí v referende o členstve Británie v EÚ jasne podporili zotrvanie krajiny v únii pomerom 62 ku 38 percentám hlasov. Celkovo si však britskí voliči odhlasovali odchod z EÚ pomerom 52 ku 48 percentám hlasov.

Škótsko usporiadalo referendum o nezávislosti už v roku 2014. Samostatnosť vtedy odmietlo 55 percent voličov. Mnohí Škóti hlasovali v prospech zotrvania v kráľovstve z obavy, že by sa po odtrhnutí mohli ocitnúť mimo Európskej únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.