Merkelová pravdepodobne už koncom augusta navštívi ČR

Nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: TASR/AP

Praha 11. augusta (TASR) - Českú republiku v najbližšom čase navštívi nemecká kancelárka Angela Merkelová. Túto informáciu pre denník Mladá fronta DNES potvrdili nezávisle od seba štyri zdroje z okolia českého premiéra Bohuslava Sobotku a ministerstva zahraničných veci. Na zatiaľ poslednej návšteve ČR bola Merkelová v roku 2012.

Hoci to zatiaľ nie je oficiálne potvrdené, na Úrade vlády ČR sa podľa MF DNES o návšteve hovorí ako o hotovej veci. Presný program návštevy ani jej dĺžka zatiaľ nie sú známe. Predpokladaný termín je však už koncom tohto mesiaca. A jasná je aj hlavná téma - migračná kríza.

Sobotka totiž zastáva ústretovejší postoj k utečencom, ktorý kontrastuje s radikálnejšími hlasmi, napríklad prezidenta Miloša Zemana, vicepremiéra Andreja Babiša, ale aj niektorých sociálnych demokratov. Aj preto sa premiér usiloval o príchod silného spojenca, akým je Merkelová.

"Návštevu pripravujeme, pôjde o klasické bilaterálne stretnutie na úrovni ministerských predsedov," povedal pre MF DNES zdroj z Úradu vlády. "Pôvodne sa uvažovalo o dlhšej, možno aj viac ako dvojdňovej návšteve. Teraz to však kvôli programu kancelárky vyzerá na jeden deň. Dohaduje sa to už dlho, stojí za tým hlavne premiérov poradca Vladimír Špidla," dodal zdroj.

Okrem postojov k utečencom a spoločných riešení v rámci Európskej únie chce Sobotka s Merkelovou hovoriť aj o Turecku, ktoré v príleve utečencov do Európy zohráva záchytnú úlohu.

Návštevu Merkelovej avizoval už v polovici júla na Twitteri bez ďalších podrobností aj hovorca prezidenta Jiří Ovčáček.

Nemecká kancelárka naposledy navštívila ČR na jar 2012, keď sa stretla s vtedajším premiérom Petrom Nečasom a prezidentom Václavom Klausom. Merkelová si Prahu dobre pamätá, keďže v 80. rokoch tam bola trikrát na niekoľkomesačnom študijnom pobyte.

Kancelárka v súčasnosti čelí klesajúcej podpore. Podľa prieskumu zo začiatku augusta jej popularita v Nemecku klesla na 47 percent, čo je druhá najnižšia úroveň v tomto roku. Pokles jej preferencií zapríčinili hlavne teroristické útoky, ktoré Nemecko zasiahli v júli. Dva útoky v Bavorsku spáchali ľudia žiadajúci o azyl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.