Islamský štát už prišiel v Iraku a Sýrii o 45.000 bojovníkov

Bojovníci hnutia Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) počas prehliadky v uliciach irackého mesta Mósul, 360 km severozápadne od Bagdadu - archívne foto. Foto: TASR/AP

Washington 11. augusta (TASR) - Vojenské ťaženie proti Islamskému štátu (IS) v Iraku a Sýrii pripravilo túto militantnú teroristickú organizáciu o 45.000 bojovníkov. Vyhlásil to v stredu americký generálporučík Sean MacFarland, ktorý je veliteľom medzinárodnej koalície proti IS.

Podľa odhadov MacFarlanda, ktoré priniesla agentúra AP, sa počet a "kvalita" bojovníkov IS znižuje a v súčasnosti ich dokopy nemusí byť viac než zhruba 15.000. Aj keď je ťažké určiť presnejší počet, odhaduje sa, že v radoch IS bojuje menej ako 19.000-25.000 osôb, čo je rozsah uvádzaný oficiálnymi zdrojmi skôr v tomto roku.

MacFarland tiež povedal, že Američanmi podporovaná koalícia Demokratické sily Sýrii by mohla v priebehu niekoľkých týždňov definitívne poraziť IS v meste Manbidž na severe Sýrie a odrezať tak týmto džihádistom prístup ku hraniciam Turecka.

Američania podľa neho medzitým pracujú na úpravách leteckej základne Kajjára v Iraku, aby mohla poslúžiť pri plánovanej ofenzíve s cieľom ukončiť nadvládu IS nad mestom Mósul.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.