Austrália zastavila prenájom podielu v distribučnej firme Číňanom

Austrálsky minister financií Scott Morrison. Foto: TASR/AP

Sydney 11. augusta (TASR) - Austrália zastavila dlhodobý prenájom väčšinového podielu v spoločnosti na distribúciu elektriny čínskej firme. Ako dôvod uviedla národnú bezpečnosť. Informovala o tom agentúra DPA.

Čínska štátna distribučná spoločnosť a hongkonská firma Cheung Kong Infrastructure sa spoločne uchádzali o prenájom na 99 rokov 50,4-% podielu v distribučnej firme Ausgrid, ktorá dodáva elektrinu v štáte Nový južný Wales, vrátane mesta Sydney.

Minister financií Scott Morrison však vyhlásil, že investície do infraštruktúry sú síce veľmi dôležité pre austrálsku ekonomiku, ale treba pritom brať do úvahy aj národnú bezpečnosť.

Austrália pri vyhodnotení bezpečnostných záujmov označila za zvlášť dôležité služby spojené s dodávkami energií a telekomunikačné služby pre podniky a vládne úrady. Takže zahraničné investície do aktív v oblasti energetiky a telekomunikácií sú posudzované aj z tohto hľadiska.

Miestna vláda v Novom južnom Walese mala pritom v pláne použiť peniaze z prenájmu elektrickej distribučnej siete na financovanie rozvoja železničnej a cestnej infraštruktúry.

Investície čínskych štátnych firiem sú v Austrálii veľmi chúlostivou témou. V apríli napríklad minister Morrison zablokoval predaj veľkého súkromného pozemku čínskemu konzorciu s odôvodnením, že to nie je v národnom záujme. Išlo o pozemok s rozlohou vyše 100 000 štvorcových kilometrov, ktorý sa rozprestiera až v štyroch zo šiestich austrálskych štátov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.