PRIESKUM: Najčastejšou poistnou udalosťou v domácnostiach je únik vody

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 11. augusta (TASR) - Viac ako polovica slovenských domácností už riešila škody spôsobené s únikom vody. Poukázal na to prieskum spoločnosti AXA, v ktorom sa Slovákov pýtala na ich obavy spojené s bývaním.

Až 53 % opýtaných uviedlo, že už má skúsenosti s vytečenou práčkou alebo prasknutým potrubím. Necelých 9 % respondentov už v minulosti riešilo škody súvisiace s vlámaním do bytu alebo domu a vyše 11 % s nepovoleným vstupom do garáže, pivnice či záhrady. Najobávanejšími príčinami škôd sú požiar, prírodné živly a vlámanie spojené s odcudzením majetku. Voda pritom najviac potrápila Bratislavčanov (67 %), Košičanov (60 %) a Žilinčanov (58,5 %), o trochu viac šťastia mali obyvatelia Nitrianskeho a Prešovského kraja, kde sa s únikom vody stretlo necelých 47 % opýtaných.

Riziko vlámania do bytu alebo domu je vyššie v letných mesiacoch. Druhou najčastejšou príčinou vzniku škôd na majetku je podľa prieskumu vlámanie do bytu, domu, garáže, pivnice alebo záhrady. Najrizikovejšie sú pritom práve letné mesiace a obdobie dovoleniek.

"Počet vykradnutých domácností rastie práve v období letných mesiacov a pri nepoistenej domácnosti sa návrat z dovolenky môže stať vo veľmi krátkom čase veľmi nepríjemným zážitkom," upozorňuje Karel Žyla zo spoločnosti AXA v ČR a SR. Čísla ukazujú, že nejakú formu vlámania už muselo riešiť takmer 30 % Slovákov. Najviac problémov spojených s vlámaním riešili respondenti z Košického (23,5 %) a Banskobystrického kraja (23 %), najmenej vlámaní bolo v Prešovskom kraji (13 %).

Aj napriek tomu, že vlámanie je druhou najčastejšou príčinou škôd na majetku, takmer 25 % opýtaných Slovákov nemá svoj byt či dom zabezpečený proti vlámaniu. Najviac pritom riskujú Prešovčania (31 %) a Nitrania (29 %). Naopak, k zabezpečeniu domácností najzodpovednejšie pristupujú Bratislavčania, kde svoj byt či dom pred vlámaním nechráni 12 % opýtaných.

Prieskum sa zameral aj na to, aké najčastejšie bezpečnostné prvky Slováci využívajú. Ukázalo sa, že respondenti sa najviac spoliehajú na bezpečnostné dvere, ktoré má vyše 47 % domácností a následne na bezpečnostné zámky (44 %). Alarmu verí necelých 10 % a kamerovému systému 6 % opýtaných.

Treťou najčastejšou udalosťou je poškodenie majetku spôsobené krupobitím a mrazom (7 %). Nasledujú škody spôsobené vandalizmom (4,5 %), víchricou (4,4 %) a povodňami či záplavami (4,2 %). Najmenej zastúpené sú škody spôsobené požiarom (3,5 %). Aj napriek tomu, že požiar nie je najčastejšou príčinou škôd, bojí sa ho viac ako 40 % opýtaných Slovákov.

Obava prevláda vo zvýšenej miere v takmer všetkých krajoch, najviac sa požiaru boja Bratislavčania (50 %) a Nitrania (42 %). Výnimkou je Prešovský kraj, kde obavy z požiaru prerástli obavy zo škôd spôsobených prírodnými živlami. Krupobitia, víchrice a záplav sa tu obáva 41 % Prešovčanov, v celoslovenskom porovnaní má rešpekt pred prírodnými živlami 29 % zo všetkých ľudí zapojených do prieskumu.

Treťou najrozšírenejšou obavou Slovákov sú škody spôsobené vlámaním a odcudzením majetku (27 %). Obava je najsilnejšia v Trnavskom a Žilinskom kraji (33 %). Najmenšie obavy majú podľa prieskumu Prešovčania, kde má strach z vlámania približne 15 % opýtaných. Vandalizmus vnímajú ako ohrozenie necelé 4 % Slovákov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.