Legendárnemu Phelpsovi sa so 4. zlatom za sebou splnil v Riu sen

Zlatom ovenčený americký plavec Michael Phelps na letnej olympiáde v Rio de Janeiro, 11. augusta 2016. Foto: TASR/AP

Rio de Janeiro 12. augusta (TASR) - Americký plavec Michael Phelps získal na OH 2016 v Riu de Janeiro zlatú medailu na 200 m polohové preteky časom 1:54,66 min. Bol to pre neho už 22. najcennejší kov spod piatich kruhov a celkovo 26. olympijská medaila v kariére (22-2-2). Zároveň sa stal prvým plavcom v histórii, ktorý získal najcennejší kov v tej istej disciplíne na štyroch olympiádach za sebou.

Phelps získal do zbierky ďalšie olympijské zlato suverénnym spôsobom, na prsiarskej časti odskočil svojim rivalom a napokon zvíťazil s takmer dvojsekundovým náskokom pred Japoncom Kosukem Haginom. Ako tretí nakoniec dohmatol Číňan Šun Wang. Prekvapením je až piate miesto Ryanea Lochteho, ktorému absolútne nevyšla záverečná krauliarska časť.

Americký plavecký fenomén získal v Riu už štvrté zlato a opäť posunul hranicu ako najstarší olympijský víťaz v individuálnej plaveckej disciplíne. "Vyhrať štyrikrát za sebou ... je to pre mňa veľmi emotívne. Je to niečo špeciálne, niečo, o čom som sníval," citoval britský denník The Guardian Phelpsa, ktorý neskrýval na pódiu emócie: "Uvedomil som si všetko, čo som dokázal."

Z trónu zosadil aj antického hrdinu Leonidasa

Štatisticky vzaté, Phelps získal už trinástu individuálnu zlatú medailu na olympijských hrách, vďaka čomu prekonal "bradatý" rekord tisícročia viažúci sa s menom Leonidasa z Rodosu. Legendárny antický olympijský hrdina, pred naším letopočtom univerzálny atlét, získal pri štyroch olympijských účastiach (164-152 pred n.l.) celkovo dvanásť medailí.

Phelps je ozdobou nielen svojej éry, ale aj celej histórie. V roku 2008 získal osem zlatých medailí a prekonal tak famózny rekord svojho krajana Marka Spitza z roku 1972. Pre "Žraloka z Baltimoru" je Rio 2016 piatou olympiádou, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu americkému plavcovi. V olympijskom bazéne štartoval Phelps prvýkrát v Sydney 2000, keď mal iba pätnásť rokov. Medailu síce nevybojoval, zato však získal ostrohy do budúcej kariéry, ktorú pretkávajú rekordné zápisy.

Legendárny americký plavec Michael Phelps predviedol svoje umenie aj v Rio de Janeiro, kde rozšíril svoju zbierku olympijských medailí na 26 kovov, 11. augusta 2016. Foto: TASR/AP

Niekoľko momentov po zisku 22. olympijského zlata postúpil Phelps aj do finále na 100 m motýlik. V prvom semifinále skončil časom 51,58 s na druhom mieste a v noci na sobotu SELČ tak môže doplniť svoju medailovú zbierku už o 23. najcennejší kov.

Už druhé zlato znakárskej súťaže získal na na OH 2016 Američan Ryan Murphy, v noci na piatok triumfoval vo finále na 200 m v čase 1:53,62 min. Už predtým dokázal v Riu zvíťaziť na 100 m trati. V strhujúcom finiši o druhé miesto vyhral nakoniec o jedinú stotinu Austrálčan Mitchell Larkin pred Rusom Jevgenijom Rylovom.

V noci padol aj jeden olympijský rekord. Postarali sa oň Američanka Simone Manuelová a Kanaďanka Penny Oleksiaková, ktoré si podelili zlato na 100 m voľným spôsobom, keď triumfovali v čase 52,70 s. Len šestnásťročná Kanaďanka získala v Riu už štvrtý kov, po dvoch bronzoch zo štafety a striebre zo 100 m motýlik si vyplávala prvé brazílske zlato. Manuelová je prvou Afroameričankou, ktorá získala zlato na OH v individuálnej plaveckej disciplíne. V dramatickom finiši skončila tretia Švédka Sarah Sjöströmová. Prekvapujúco bez cenného kovu zostali sestry Campbellové z Austrálie. Bronte delilo od bronzu päť stotín, Cate prepálila úvod a napokon skončila až na šiestej pozícii.

Na 200 m prsia dominovala časom 2:20,30 min. japonská reprezentantka Rie Kanetová. Tá sa od úvodu držala v boji o cenný kov, za zlatom zrýchlila hlavne v druhej polovici trate. Najvážnejšou súperkou Japonky bola Julia Jefimovová z Ruska, ale jej záverečný finiš stačil len na druhé miesto. Záverečných 50 m vyšlo Číňanke Ťing-lin Š', ktorá poskočila zo šiesteho miesta až na bronzový stupienok.