Ruský protimonopolný úrad uložil Google pokutu 6 mil. eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Moskva 13. augusta (TASR) - Americký internetový koncern Google musí pre zneužívanie trhového postavenia zaplatiť pokutu v prepočte šesť miliónov eur. Ako sa na ruský protimonopolný úrad odvoláva denník Handelsblatt, Google zneužil svoje postavenie prostredníctvom operačného systému Android. Peniaze sa majú použiť na vývoj konkurenčných operačných systémov, z čoho budú v konečnom dôsledku profitovať spotrebitelia.

Dôvodom pre uloženie pokuty bola sťažnosť ruského vyhľadávača Yandex, ktorý obvinil Google z toho, že Android znemožňuje inštaláciu ponuky Yandexu do mobilných telefónov. Navyše Google je na androidových smartfónoch predvoleným vyhľadávačom. Yandex sa obrátil na protimonopolný úrad začiatkom roka 2015, ktorý následne obvinil Google.

Úrad odvtedy rokuje s koncernom o vyrovnaní, podmienkou je však priznanie viny zo strany Google. Koncern všetky obvinenia popiera. Hovorca ruskej dcéry uviedol, že najprv musia rozhodnutie protimonopolného úradu preskúmať.

Postup ruských orgánov ani zďaleka nie je ojedinelý. Google opakovane čelí obvineniam zo zneužívania trhového postavenia s cieľom nečestne uprednostniť na smartfónoch svoje vlastné aplikácie. Podobnú sťažnosť dostala aj Európska komisia v roku 2013.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.