OĽaNO-NOVA: Diaľničiari dávajú firme z kauzy kompa zákazku bez súťaže

Na snímke poslankyňa Veronika Remišová (OĽANO-NOVA). Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 15. augusta (TASR) – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nedávno zverejnila vo Vestníku verejného obstarávania (VVO), že sa chystá bez transparentného výberového konania "podarovať" firme Process Management, s. r. o., vyše 2 milióny eur za poradenstvo pri zavádzaní európskej elektronickej mýtnej služby, formou rokovacieho konania bez zverejnenia. Uviedli to dnes na tlačovej besede opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR za hnutie Obyčajní ľudia nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Veronika Remišová a Gábor Grendel. Pripomenuli, že uvedená firma sa za bývalej vlády zviditeľnila organizovaním tendra na extrémne predraženú kompu pre štátny podnik Vodohospodárska výstavba.

Dôvody, prečo sa tento poradca nevybral v transparentnej verejnej súťaži vyznievajú podľa nich smiešne. "Časová tieseň je už klasickou výhovorkou. Zdôvodnenie, že Process Management sa podľa diaľničiarov podieľal na rokovaniach Slovenska s Európskou komisiou (EK) je neakceptovateľné, rokovania s EÚ sú výlučne v kompetencii príslušného rezortu. Absurdne vyznieva zdôvodnenie, že je potrebné zabezpečiť kontinuitu. To teda znamená, že ak sa niekto raz dostane k lukratívnej zákazke, v rámci zachovania kontinuity bude v danej oblasti profitovať na večné veky?" spýtala sa Remišová.

Na jednej strane je firma Process Management podľa Grendela od začiatku celého procesu súčasťou vyjednávania o zavedení elektronického mýtneho systému, na strane druhej tento systém dodnes nie je zavedený. "Teraz nám má táto firma poradiť ako sa vyhnúť problémom pri vyjednávaní s EK. To je naozaj čistá Hlava 22. Ako prišli súdruhovia z NDS na to, že toto poradenstvo je schopná poskytnúť len firma Process Management? Skúmali trh, zisťovali koľko poradenských firiem poskytuje tieto služby? Z VVO sa žiadnu takúto informáciu nedozvieme. Ako prišli súdruhovia z NDS na to, že to bude stáť 2,2 milióna eur? Ani to sa z VVO nedozvieme. Čím si však môžeme byť istí, tak tým, že kde je len jeden uchádzač, tam neexistuje žiaden tlak na cenu, žiadna súťaž, nikto nemá motiváciu poskytnúť pre štát výhodnejšiu ponuku, aby štát ušetril - aby služba bola čo najlacnejšia," podčiarkol Grendel.

Gábor Grendel Foto: TASR

Poslanci NR SR pre túto zákazku podávajú podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a oslovia aj Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR. Zároveň sa však obávajú, či ÚVO podnet vyšetrí, keďže jeho predsedníčka Zita Táborská dlhodobo spolupracovala práve s firmou Process Management.

Elektronické mýto v SR bol podľa Remišovej biznis storočia. "Keď si porovnáme efektívnosť mýta v Nemecku a u nás, predraženie sa pohybuje okolo 500 miliónov eur. V Nemecku si prevádzkovateľ mýta ponechá asi 11 % z celkovej sumy, ktorú ľudia zaplatia za používanie diaľnic, na Slovensku si v roku 2013 ponechala firmy SkyToll 75 %," dodala Remišová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.