Britskí zamestnávatelia prijímajú nových ľudí opatrnejšie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 15. augusta (TASR) - Britskí zamestnávatelia opatrnejšie prijímajú nových ľudí a obmedzujú aj investície do výcviku a školenia zamestnancov po júnovom referende, v ktorom voliči rozhodli o vystúpení Británie z Európskej únie (EÚ). Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na prieskum spoločnosti CIPD.

CIPD zastupuje agentúry, ktoré pre firmy hľadajú nových zamestnancov. Podľa najnovšej ankety CIPD len 36 % oslovených firiem v nasledujúcich troch mesiacoch plánuje prijať nových ľudí. Pred referendom 23. júna to bolo 40 % firiem.

Jeden z piatich zamestnávateľov, teda 20 %, v dôsledku referenda a následného oslabenia libry očakáva pokles investícií do zvyšovania kvalifikácie zamestnancov. Len 7 % plánuje tieto investície zvýšiť.

Väčšina podnikateľov síce označila situáciu tesne po referende za "bežné podnikanie", objavili sa však aj signály, že niektoré firmy, zvlášť zo súkromného sektora, sa pripravujú na jej zhoršenie. No zároveň uviedli, že je ešte príliš skoro na to, aby dokázali odhadnúť, či migranti, ktorých zamestnávajú, budú musieť v dôsledku brexitu odísť z Británie. Dvadsať percent z opýtaných podnikateľov si však myslí, že časť z nich sa počas nasledujúcich 12 mesiacov vráti domov.

Mnohí ekonómovia sú presvedčení, že Británia smeruje do recesie, ktorej bude predchádzať spomaľovanie jej hospodárstva. Dôvodom je neistota v súvislosti s budúcimi vzťahmi Británie s EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.