FOTO: Na Floride identifikovali ďalšie miesto, kde sa šíri vírus zika

Mestský sanitár čistí vodou ulice South Beach v Miami, 19.8.2016. Foto: TASR AP

Miami 20. augusta (TASR) - Úrady v americkom štáte Florida lokalizovali ďalšie územie, kde sa šíri vírus zika. Oznámil to v piatok floridský guvernér Rick Scott, ktorého cituje agentúra AP. Vírusom zika sa v tejto novej oblasti v Miami Beach v okrese Dade, do ktorej patrí aj obľúbená turistami navštevovaná pláž, nakazilo päť ľudí. Prípady sa vyskytli v časti nazývanej South Beach. Vírus zika tam diagnostikovali trom turistom a dvom domácim.

Úrady na Floride sa obrátili na americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Na Floride ide už o druhú oblasť, kde sa šíri vírus zika. Predchádzajúce prípady sa vyskytli v jej strednej časti, v okrese Wynwoode.

CDC varovalo obyvateľov pred pobytom na pláži South Beach. Oblastiam označeným za zamorené územia - okresy Wynwood a Miami Beach - by sa mali úplne vyhnúť najmä tehotné ženy ako aj ich partneri. Riaditeľ CDC Tom Frieden pripustil, že vzhľadom a obdobie komárov sa v nasledujúcich dňoch a mesiacoch pripravujú na nárast počtu osôb nakazených zikou.

Ochorenie zika sa okrem sexuálneho prenosu a prenosu z matky na dieťa šíri predovšetkým komármi. Úrady na Floride preto spustili intenzívne postrekovanie proti komárom.

Dospelým tento vírus spôsobí zvýšenie teploty, u detí však zaviňuje nedostatočný vývoj mozgu.

Mesto Miami verí,že zika neovplyvní turistický ruch

Napriek potvrdeniu, že v dvoch oblastiach floridského okresu Miami-Dade prenášajú komáre vírus zika, sú oficiálni miestni predstavitelia i podnikatelia presvedčení, že južná Florida si svoju prestíž turistickej destinácie svetového významu zachová aj naďalej.

Starosta mesta Miami Beach Philip Levine na dnešnej tlačovej konferencii podľa agentúry AP uviedol, že hoci správy o víruse zika určite nie sú ideálnou správou pre cestovný ruch, bude mať táto skutočnosť na turizmus len relatívne krátkodobý vplyv.

Dodal, že pracovníci komunálnych služieb sa snažia likvidovať stojace vody a lístie, ktoré by mohli byť lákadlom pre komárí hmyz, prenášajúci vírus. Okres podľa starostu začal už aj s programom dezinfekcie v podobe vykurovania dymom.

Na Floride ide už o druhú oblasť, kde sa šíri vírus zika. Predchádzajúce prípady sa vyskytli vo Wynwood Arte, štvrti mesta Miami.

Ochorenie zika sa okrem pohlavného prenosu a prenosu z matky na dieťa šíri predovšetkým komármi. Dospelým tento vírus spôsobuje zvýšenie teploty, u detí však zaviňuje nedostatočný vývoj mozgu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.