Maďari oslavujú štátny sviatok sv. Štefana - zakladateľa štátu

Foto: Ilustračné foto: TASR/Ladislav Vallach

Budapešť 20. augusta (TASR) - Za účasti maďarského prezidenta Jánosa Ádera a predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra vztýčili dnes ráno v Budapešti na Kossuthovom námestí s vojenskými poctami štátnu vlajku. Slávnostným aktom, ktorý sledovali stovky Budapešťanov i turistov, sa začali ústredné oslavy štátneho sviatku sv. Štefana, zakladateľa uhorského štátu.

Podujatie pred budovou parlamentu pokračovalo slávnostným zložením prísahy 104 dôstojníkov maďarskej armády. S prejavom vystúpil minister obrany István Simicskó.

Tradičným bodom programu v hlavnom meste je gastronomický festival Ulica maďarských chutí a Slávnosť remesiel na budínskej strane Dunaja.

V parlamente si dnes môžu záujemcovia pozrieť svätoštefanskú korunu. Podľa tradície túto korunu nasadili na hlavu sv. Štefana na Vianoce v roku 1000. Koruna sa v priebehu času stala symbolom uhorskej a neskôr i maďarskej štátnosti.

V roku 1944 ukradli túto vzácnu insígniu nacisti a na konci druhej svetovej vojny skončila v rukách Američanov. Potom bola dlhé roky uložená v priestoroch, kde sa uschováva americký štátny poklad - vo Fort Knoxe v štáte Kentucky. USA vrátil svätoštefanskú korunu Maďarsku v roku 1977.

Ďalšími bodmi programu osláv štátneho sviatku - ktorý vyvrcholí večer ohňostrojom na Dunaji - sú rodinné programy i koncerty, omša v Bazilike sv. Štefana či procesia s kráľovou zabalzamovanou pravou rukou.

Oslavy sviatku zakladateľa uhorského štátu, kráľa Štefana I. z dynastie Arpádovcov, si pripomínajú po celom Maďarsku a aj v štátoch, v ktorých žije maďarská národnostná menšina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.