ČERVENÝ KLÁŠTOR: V obci sa stretnú Gorali z celého Slovenska

Ilustračné foto Foto: TASR/Lukáš Furcoň

Červený Kláštor 20. augusta (TASR) – Najpočetnejšia skupina Goralov žije na území severného Spiša a Pienin, pričom goralskú oblasť na tomto území tvorí 34 obcí. V prostredí Pieninského národného parku v Kúpeľoch Červený Kláštor – Smedžonka sa už druhý rok po sebe dnes stretnú Gorali z celého Slovenska, pričom akcia sa päť rokov predtým konala v obci Lesnica v okrese Stará Ľubovňa.

Stretnutie Goralov v Pieninách je už niekoľko rokov sviatkom tejto regionálnej skupiny, ktorá obýva slovensko-poľské pohraničie. Pre podujatie je typický nielen pestrý kultúrny program, ale aj tradičné goralské jedlá. „Gorali milujú život a radosť z neho neskrývajú. Ich hudba je temperamentná a na stretnutí v Pieninách opäť zaznejú tóny ich typickej hudby. Návštevníci nášho regiónu zároveň dostanú možnosť ochutnať špeciality goralskej kuchyne, napríklad pirohy, džatky, či kuľasu,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny Erika Šalatová. Kultúrny program začína dnes o 15.00 h. Stretnutie spríjemní vystúpením nielen skupina Kollárovci, ale aj folklórny súbor Frankovčan a ľudový rozprávač Jožko Jožka.

Šalatová doplnila, že Gorali sa o svoju kultúru a temperament radi delia aj s ostatnými ľuďmi. Chatár na Chate Pieniny v Lesnici Ján Gondek za Goralov pasoval mnohých známych ľudí. Horalom, ako sa Goralom zvykne hovoriť, sa stal napríklad aj hokejista Zdeno Chára. „Pasovaní za Goralov však boli aj ľudia z Čiech, Maďarska či z Číny. Tento proces je atraktívny aj pre bežných návštevníkov. Ján Gondek môže ako jediný človek niekoho za Gorala pasovať. Toto privilégium zdedil po svojom pradedovi, Gašparovi Gondekovi,“ opísala pasovanie Šalatová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.