V Kopčanoch sa pred 200 rokmi konali prvé porovnávacie dostihy

Na ilustračnej snímke kone Foto: TASR/Henrich Mišovič

Kopčany/Bratislava 22. augusta (TASR) – Na lúke medzi Kopčanmi a Holíčom sa pred 200 rokmi 23. augusta 1816 uskutočnili prvé porovnávacie dostihy anglických plnokrvníkov v Rakúsko-Uhorsku.

Na trati dlhej 1600 m sa stretli žrebce Grimalkin a Anthonio z vtedajšieho Cisárskeho a kráľovského žrebčína v Kopčanoch, pričom víťazom sa stal Grimalkin.

Vtedajší vrchný stajník kopčianskeho žrebčína knieža František Trautmannsdorf nechal na lúke medzi Kopčanmi a Holíčom vymerať 1600 m dlhú dráhu a vedľa nej dal postaviť čestnú tribúnu, z ktorej dostihy sledoval aj cisár František I. Trautmannsdorf angažoval do sediel Grimalkina a Anthonia britských profesionálnych džokejov, títo divákom zo širokého okolia predviedli svoje majstrovské jazdecké umenie.

Dostihové kone doviezol do kopčianskeho žrebčína knieža Trauttmannsdorff z Británie a Francúzska na jar roku 1814. Chovné stádo tvorilo 70 kobýl a traja žrebci – anglické plnokrvníky. Víťaz Grimalkin neskôr patril medzi najlepších plemenníkov v Uhorsku. Chov anglických plnokrvníkov v Kopčanoch zanikol v roku 1826 pre nezdravé prostredie na poliach a pasienkoch zaplavovaných riekou Moravou.

Žrebčín v Kopčanoch, jediný dvorný žrebčín založený na území Slovenska, dal vystavať František Štefan Lotrinský (manžel panovníčky Márie Terézie), ktorý v roku 1736 získal do prenájmu od uhorského šľachtica Jozefa Czoboru panstvá v Holíči a Šaštíne. Nechal postaviť poschodovú barokovú administratívnu budovu s prízemnými krídlami maštalí a pre chovateľské účely vyčlenil vyše 250 hektárov lúk a pasienkov.

Kone v kopčianskom žrebčíne boli určené výlučne pre cisársky viedenský dvor. Boli to najmä karosiéry (silné kone pre zapriahanie do ťažkých reprezentačných kočiarov). Chov karosiérov v Kopčanoch zanikol v roku 1779, keď sa Cisársky a kráľovský žrebčín preorientoval na produkciu ľahších jazdeckých a športových koní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.